Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jämjö GoIF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jämjö GoIF.
Jämjö GoIF
Följ oss för uppdateringar
Den 1 januari 2020 blev FN:s barnkonvention svensk lag.
Tusentals idrottsföreningar och ännu fler ledare har redan påverkats och kommer fortsatt att påverkas av lagen.
All idrotts ska numera utgå från barnkonventionen, det står i Riksidrottsförbundets (RF) stadgar. Föreningar som är medlemmar i RF är skyldiga att följa lagen.
Men vad kan svensk idrott om lagen?
Hur lever svensk idrotts upp till lagen?
Föreningsidrotten ska i ännu högre grad än tidigare utgå från barnens bästa. Barn får inte mobbas, komma till skada eller trakasseras.
Barn får inte toppas eller selekteras bort.
Från och med 2020 är det barnen som äger de här frågorna.
På frågan om ledare och föreningsföreträdare ska känna oro säger professorn i idrottsvetenskap, Johan R Norberg till Idrottsforskning.se:
”Jag tycker man ska se lagen som en möjlighet och inte en pålaga. Det är en fantastisk möjlighet för föreningsutveckling. All forskning visar ju att de klubbar som aktivt följer barnkonventionens principer förbättrar sin verksamhet och får fler unga att känna sig delaktiga.”
Läs mer under Krönika / Connie Nilsson: Oro inför nya lagen
| P16/17 Träning | 4 jan, 11:30 |
| F18/19 Sparbanken Eken Tomtecup | 5 jan, 12:20 |
| P18/19 Sparbanken Eken Tomtecup 2026 | 6 jan, 10:00 |
| F11/12 Träning | 7 jan, 17:30 |
| Damlaget Spelarmöte upptakt | 7 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera