Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jämjö GoIF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jämjö GoIF.
Jämjö GoIF
Följ oss för uppdateringar
746 000 ideella ledare håller svensk idrott något så när flytande.
Tillsammans ger de 140 miljoner timmar av sin tid och sitt engagemang.
I snitt blir det 191 timmar per ledare och år.
I pengar räknat skulle det kostat samhället 20 miljarder kronor, sett till en fritidsledarlön.
Ändå räcker inte alla dessa ledares tid. Fler behövs.
Det tål att tänka på varje gång vi närmar oss Jämjö idrottsplats, en idrottsplats som är föreningsägd med allt av vad det innebär.
Kan du och jag bidra med något? Ingen syssla är för liten för att underlätta och avlasta.
I Jämjö GoIF finns det ett antal ideella krafter som driver föreningen framåt.
Styrelsen är en av dessas urkrafter.
Nu är turen kommen att på ett lite personligt sätt presentera Jämjö GoIF:s valda styrelse för 2024.
Namn: Semona Dahlman Nilsson.
Ålder: 52.
Bor: Trossö.
Roll i föreningen: Delar uppdraget som ordförande med bästa Lina Nilsson.
Favoritlag (förutom Jämjö GoIF): Djurgårdens IF och Borrby IF.
1) Hur mår Jämjö GoIF i dag?
Svar: Det sprudlar av engagemang, glädje och nya idéer.
2) Varför tackade du ja till en roll i styrelsen?
Svar: Helt ärligt så ligger det i generna och uppfostran. Jag är uppväxt i en familj med idrott som den största fritidssysselsättningen. Mina föräldrar var engagerade och hade uppdrag, allt från ordförande, tränare, sekreterare till att vara med att starta upp en ny förening för att jag och min bror helt plötsligt älskade att spela basket.
3) Vilka är de stora utmaningarna, både på kort och lång sikt, för Jämjö GoIF?
Svar: Tittar vi runt knuten och kortsiktigt är det till exempel att vi behöver fler ideella krafter som hjälper till i föreningen. Det i sig måste ju grundas i ett genomtänkt arbete där människor får jobba och fördjupa sig i områden i föreningen de är intresserade av. Ser vi på lite längre sikt behöver vi till exempel en ny konstgräsplan. En sådan är långt ifrån gratis. Det krävs mycket planering, finansiering och arbete för att föreningen en dag ska ha en ny konstgräsplan. Insamling är i gång och vi planerar vidare. (Gemensamt svar med Lina Nilsson).
4) Tänker du ibland på vilket stort och ansvarsfullt jobb det är att leda en förening helt på ideell basis?
Svar: Ja, absolut. Det är ett stort ansvar och samtidigt ett fint och ärofyllt uppdrag. Det är viktigt att påminna sig om det ofta och känna sig tacksam och ödmjuk över att människor ger av sin fria tid till vårt gemensamma arbete i föreningen och att de ger oss förtroendet att leda det arbetet. (Gemensamt svar mede Lina Nilsson).
5) Föreningens representationslag har åkt hiss ner genom seriesystemet de senaste två åren, ärligt talat, hur jobbigt har det varit att hålla ihop föreningen under den här perioden?
Svar: Visst har det varit tufft vissa stunder. Vi har jobbat mycket för att vi tillsammans i föreningen ska se utmaningar som något som gör oss starkare och att vi växer av dem. Just nu är vi inne i något som kan liknas vid nystart där föreningen fokuserar på vilka möjligheter som finns här och längre fram för oss. (Gemensamt svar med Lina Nilsson).
6) Sekreteraren ringer dig en kväll, vad vill hon?
Svar: Fråga om jag ska stå i kiosken på morgondagens match och om jag kan köpa med mig kexchoklad för de är slut.
7) Kassören ringer dig en kväll, vad vill han?
Svar: Fråga vilken tid mötet är i morgon.
8) Hur skulle din bästa vän beskriva dig?
Svar: Energisk, glad, positiv och definitivt förarglig (skånskt uttryck).
8) Det visste ni inte om mig?
Svar: Jag kan vara en aning intolerant och hetsig i trafiken (förvånansvärt många som hittat sitt körkort i flingpaketet).
9) Vem i idrottsvärlden skulle du vilja träffa och varför?
Svar: Olof Mellberg och väljer att inte skriva varför…
10) Vilka är dina bästa fotbollsminnen?
Svar: Jag måste säga någon av de allra första fotbollsskolorna som jag var med att arrangera i Jämjö GoIF. Jag var på plats på Vångavallen när Trelleborgs FF spelade 0-0 mot SS Lazio i UEFA-cupen 1994. Sedan finns det oändligt med kul minnen som hängiven fotbollsförälder som sett det flesta matcher min son Oscar spelat.
11) Vad borde du göra oftare när du är på idrottsplatsen?
Svar: Sitta på en bänk och bara njuta av att det är fullt av fotbollsspelade barn och ungdomar som tillsammans med engagerade tränare och föräldrar fyller IP med härlig energi och glädje.
12) Du får vara en annan person i 24 timmar, vem och varför?
Svar: Håkan Hellström 7 juni 2014, dygnet han gjorde sin första Ullevispelning inför 69 349 hängivna och lyckliga fans och ja, jag var en av dem.
| P13/14/15 Träning | 3 jan, 12:30 |
| P16/17 Träning | 4 jan, 11:30 |
| F18/19 Sparbanken Eken Tomtecup | 5 jan, 12:40 |
| P18/19 Sparbanken Eken Tomtecup 2026 | 6 jan, 10:00 |
| F11/12 Träning | 7 jan, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera