Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom Herrjunior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom Herrjunior.
Herrjunior
Följ oss för uppdateringar
Hallå Kära innebandyspelare,
Julen kommer och höstsäsongen börja leda mot sitt slut! Sista träningen är Lördag 20/12 och vi drar igång igen efter årsskiftet Lördag 3/1.
Vi ledare kan konstatera att utvecklingskurvan för samtliga spelare går spikrakt uppåt, vilket är fantastiskt kul att se!
Till vår glädje upplever vi också ett större lugn i laget, vid samlingar/genomgångar på träningar och matcher. Där vi ledare får tala utan att störas, och att spelarna lyssnar och tar till sig våra instruktioner på ett bra sätt. Det är en förutsättning för utveckling med så många spelare och begränsad tid i en trång idrottshall.
Både spelare och ledare är jätteglada när vi får hjälp med sargen, vilket tar mycket tid i anspråk när vi behöver montera själva vilket tar tid från träningen.(Detta får ni framförallt gärna tänka på Lördagsträningen 09,00)
Tyvärr noterar vi att den sena ankomsten till träningar ökar, vilket är störande. Detta tar tid från oss ledare och från de innebandyspelare som är på plats i tid! Vi vill att alla spelare som ska delta på träningar är ombytta och klara i hallen när träningen startar.
Lämpligt är att samlas 15min innan träning. Grabbarna har då tid att byta om och att prata av sig lite med varandra, och vi ledare+föräldrar kan se till att sargen är på plats i tid.
Återigen Tack för en bra höst! Så ses vi igen taggade efter helgerna!
God Jul & Gott Nytt ÅR
//Ledarna
| Arbete Selectcup | 3 okt, 18:00 |
| Arbete Selectcup | 16 okt, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera