Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom F-F2011
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom F-F2011.
F-F2011
Följ oss för uppdateringar
Tack till alla som deltog på dagens spelar- och föräldramöte!
Det gjordes en tillbakablick av säsongen som gått, bildspel från sommarens höjdpunkt, Dana cup, och (ännu en, för er som deltagit på tidigare föräldramöten) presentation av ÖSK:s ledord. Info gavs också från ÖSK Ungdoms klubbchef Niclas Aronsson och ansvarig för flickfotbollen Isabelle Fredriksson angående kommande säsong och vilka olika träningsmiljöer eller träningsmöjligheter tjejerna har inom ÖSK fotboll. Vi fick också beskedet att Ebba Lundqvist slutar som extern tränare för oss i F11, då hennes 1 års kontrakt gått ut.
Det blev mycket ny information. Vi kommer självklart följa upp alla frågor och funderingar som tjejerna har kring detta. Vill/vågar/orkar man inte ta upp detta i gruppen går det bra att skicka med frågor via oss tränare. Vi startar (eller avslutar) fredagsträningen med en frågestund.
Vi vill vara tydliga med att laget F11 kommer finnas kvar. Men vi kommer byta namn i och med årsskiftet när (de flesta) spelarna blir 15 år, till att heta just F15, med betydelsen "flickor 15 år gamla". Till skillnad mot den nuvarande benämningen F11 som står för "flickor födda år 2011".
Kom ihåg att fånga upp och prata med era tjejer om hur de tänker kring fotbollen just nu och ifall de vill "leva fotboll". Vi hoppas att många av våra tjejer tar denna möjlighet och testar. Vi kommer också följa upp detta på träningen.
Skickar med ännu ett grattis till våra tjejer och tredjeplatsen i Select cup! Oj, vilken utveckling de gjort tillsammans!
Det är skoj med fotboll =)
/Hälsningar tränarna
Efter dagens (fredagens) träning verkar det som att alla spelare känner sig trygga och vill fortsätta precis som vanligt i F11, blivande F15. Skoj, tycker vi!
RapporteraKom ihåg - Det finns fortfarande möjlighet att meddela oss tränare om man vill "testa på" att träna i det som Isabelle presenterade som "blocket" med fler träningspass i veckan och andra träningsmiljöer. Man tillhör fortfarande F11, isf.
Nu laddar vi för bingolottoförsäljning och vinterträning =)
Rapportera