Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom H-P 14/13 (Födda 2011/12)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom H-P 14/13 (Födda 2011/12).
H-P 14/13 (Födda 2011/12)
Följ oss för uppdateringar
LÄS NOGA!
Nu kan vi äntligen presentera träningstiderna för säsongen! Jag repeterar i vad jag skrev i fredags om att det känns otroligt roligt med en ny säsong. Vi går från 2 till 3 pass i veckan vilket är bra för utvecklingen.
Under vecka 34 och 35 kommer schemat att se lite annorlunda ut då det börjar med två gånger i veckan för att väcka igång kropparna lugnt och metodiskt. Träningstiderna vecka 34 och 35 är följande:
Tisdag: 18:00-19:30 i Birgittaskolan
Torsdag: 17:30-18:30 i Sörbybacken
Under ALLA torsdagar i augusti och september kommer vi att ersätta Tullängsskolan till Sörbybacken och tiderna som gäller då är 17:30-18:30. Det kommer bli löpträning för att få en bättre kondition. Vi bjuder in alla föräldrar till att vara med och delta.
Från och med vecka 36 med undantag för ALLA torsdagar under augusti och september som blir i Sörbybacken kommer dessa tider vara säsongens träningstider!
Tisdag: 18:00-19:30 (Birgittaskolan)
Onsdag: 17:00-18:15 (Svealundskolan)
Torsdag: 18:00-19:15 (Tullängsskolan)
VARJE tisdagsträning kommer vi att värma upp utomhus innan vi får tillgång till hallen vilket gör att samtliga killar ska ha utomhusskor och kläder efter väder.
Som ni kan läsa är det tisdag, onsdag och torsdag som blir våra dagar från och med vecka 36 den kommande säsongen. Noterbart är att vi kommer träna i tre olika hallar. I början kommer det kännas rörigt men det gäller bara att lära sig.
Kalendern är uppdaterad!
En annan information är att det är utprovningskväll på ÖSK ungdoms klubbhus onsdag den 23:e augusti klockan 17:30-20:00. Ett perfekt tillfälle att fylla på garderoben om man behöver. Vi som lag kommer inte arrangera något gemensamt utan man får gå dit om man vill.
Vi kommer fortsätta under den här säsongen med att man ska meddela VARJE gång er son inte kan komma till träning och nytt för säsongen är att man ska skriva anledning VARFÖR man missar träning. Är det ett privat ärende så går det bra att skriva till någon av oss ledare men annars är det meddelande samt anledning i gästboken som gäller för att vi ledare ska få en bättre koll på läget. Om det är en specifik dag för er son har annan aktivitet vill vi att man skriver till någon av oss ledare och då behöver man givetvis inte skriva i gästboken varje gång.
Hälsningar Ledarna
| Träning | 5 jan, 17:00 |
| Träning | 7 jan, 17:15 |
| Träning | 8 jan, 18:00 |
| Eskilstuna Guif IF 4 (borta) | 10 jan, 10:00 |
| Vintrosa IS (borta) | 10 jan, 11:30 |
Ett tips - om ni upptäcker nu inför säsong att grabbarna har vuxit ur sina ÖSK-kläder, skriv gärna här vad ni söker (om ni/grabben kan tänka er att ’ärva’ förstås) någon annan kanske har att sälja/skänka?! Samma sak om ni rensar undan, kolla runt i laget om någon behöver det just din grabb vuxit ur! Mycket kan ju i denna ålder vara i stort sett oanvänt - de växer ju så det knakar! /Paulina
RapporteraRapportera
Enligt kansliet är det några föräldrar som inom kort startar upp en grupp på Facebook där man kan byta, sälja eller köpa ÖSK-kläder!
RapporteraRapportera