Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalsjöfors GoIF P-09/10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalsjöfors GoIF P-09/10.
P-09/10
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Med anledning av positivt covid-19 fall i klass 4b på dalsjöskolan SKA inte elever från den klassen medverka på träningen idag, onsdag 5/11.
Om eleven tidigare har haft covid eller har ett negativt provsvar som är från denna veckan kan eleven medverka på träningen.
Efter negativt provsvar eller karantän och givetvis symtomfri kan elever från klass 4b medverka på träning och match igen.
Med vänlig hälsning, tränarna.
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Kinnarp-Slutarps IF (hemma) | 14 jun, 11:00 |
| Träning | 16 jun, 18:30 |
| Brämhults IK (hemma) | 17 jun, 19:00 |
Nu har jag ju inte all bakgrundsinformation, men hur tänker man när man beslutat att det bara är de i klass 4B som inte får närvara?
RapporteraTräffar de inte de andra klasserna på rasterna och spelar fotboll ihop?
Jag tänker att det kanske är bättre att ställa in dagens träning för alla, för att vara på den säkra sidan.
Vänligen Linda-Marie
Rapportera
Vill ni övriga hålla era barn hemma så har vi full förståelse. Vi kommer köra träning som vanligt enligt de riktlinjer som finns. Det finns något som heter ”fritidskarantän” där riktlinjerna säger att barnen inte ska medverka på aktiviteter utanför skolan på två veckor. Det gäller barnen i den klass som blivit drabbad, inte de andra klasserna. Vi ska kolla upp det tills imorgon.
RapporteraRapportera