Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Venestad IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Venestad IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Skönt att komma hem och ta av sig skridskorna. Till er som inte tränade rekommenderar jag att ni slipar grillorna tills nästa träning i Fjälkestad. Kanske läge att ha med klubba och puck.
Rapportera
Dan jag tror inte Tim menade att han inte kunde spela matchen den 27:e utan att han inte kunde vara med på kvällen. Tvättstugan sticker väl ingenstans under de 2 timmar som han är borta.
Stoffe trodde du hade lärt dig att alla spelare i Venestad är negativa till allt att det är en del av det fundament som den här truppen vilar på och det kan inte ändras hur som helst.
Kan inte ikväll!
Tränade på egen hand förra veckan= ljumsksträckning/känning :(
Förhoppningsvis ok till lördag
Kan inte träna den närmsta 3 träningar. Tanten jobbar, så e det. Kommer när det går, e gärna med och nöter bänken den 27(jag e van).
Jocke:
Vi har inte satt nån sista anmälningsdag för Kick offen. Men gärna så fort som möjligt så vi ser att det finns något intresse för det.
Det köper jag till hundra procent att jobb och barn måste gå före men vissa är inte på träningarna ändå. Vill inte vara med om ett år till som i fjor, men det känns som som vi är på god väg, trots att säsongen inte ens börjat..
Drygt som fan o vara 6-7 man på träningarna och tjata och tjata för att få folk till att träna.. Tycker det ska vara en självklarhet att träna ett par gånger i veckan, men jag får väl tänka om.. Är kanske lite fel klubb att spela i om man vill vara seriös..
Stoffe: Nu är du lite orättvis. Det finns de som jobbar lördagar. Det rör sig om ganska mycket pengar och jag tror inte att Venestad ersätter mig för förlorad inkomst. Skulle man trots allt lyckas byta bort sin helg kommer nästa problem då även Vera jobbar helger.
Jag skiter i om vi tränar på IP, på Ivö eller vad ni nu hittar på. Men som Pära skrev kan det bli lite problem när det ändras med så kort varsel.
Så innan du gnäller nästa gång kan du väl tänka dig för? Det finns en hel del av oss som har familj, jobbar helger, jobbar kvällar och en massa annat som gör att man missar en del.
Är det så att det stör dig så mycket kan väl vi få veta det nu, så att vi i god tid vet om vi är "välkomna" eller det är lika bra att lägga av.
Kass som fan i halsen & näsan rinner som bävern på en nunna när prästen visar drulen.
RapporteraSå det lutar ganska kraftigt åt WO på lördag.
Tillsammans väger vi mer!