Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom H-F 12 (Födda 2013)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom H-F 12 (Födda 2013).
H-F 12 (Födda 2013)
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi har fått seriespelschemat där vi har 2st lag med av totalt 7st lag. ÖSK Svart och ÖSK vit. De andra lagen är HK Järnvägen, IFK Arboga HK, IFK Nora, Lindeskolans IF, Karlskoga HK.
Spelformen är 6mot6 och vi har sammandrag med dubbelmöte. Dvs. att vi är tre lag under ett sammandrag och varje lag får möte de andra lagen.
Vi kommer att börja spela redan den 8 oktober i Adolfsbergsskolan.
Det är 2 ÖSK lag med och det 3:e kommer utifrån och är Arboga HK.
Under sammandraget kommer vi behöva ha föräldrar som sköter tidtagningen under matchen, 1-2 matchvärdar och vill vi ha in pengar en kiosk och kiosk ansvarig. Kanske att det finns kaffe iaf.
Jag kommer att kalla alla till detta sammandrag för att se hur många som kan, vi får vara max 16st i laget men strävar efter att vara något färre så att fler får mer speltid. Om alla kan och det inte blir bortfall kommer vi att försöka fördela speltiden rättvist på de matcher vi ska spela.
En annan viktig sak är föräldrarmöte som vi behöver ha innan vi har sammandraget!
Vi kommer att kalla till ett föräldrarmöte om en vecka, 28 september.
Där får ni information om upplägget framöver både på plan och utanför plan där föräldrarna aktiveras i olika roller.
De övriga sammandragen lägger jag i kalendern och kommer att ladda upp ett överskådligt dokument under våra dokument.
//Ledarna
| Träning | 15 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 17:00 |
| Föräldramöte | 18 maj, 17:00 |
| Träning | 21 maj, 17:00 |
| Träning | 22 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera