Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom F-P2012 Vit

Följ

F-P2012 Vit

Följ oss för uppdateringar
Följ
Örebro SK Ungdom

Övernattningen

Ragnhild Christiansen Lagledare
22 kommentarer
  • 26 feb Christin Gimberger

    Jag har möjlighet att hjälpa till på lördag, men inte innan dess. Är några av de förslag som diskuterades på föräldramötet, som Carro skrev om i förra inlägget, genomförbara?
    Det vore bra om vi kan bli några fler som kan hjälpas åt att fixa eftermiddagen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 26 feb Camilla Gustafsson

    Vi är lite krassliga hela familjen. Så jag vågar inte lova nåt som det ser ut just nu.

    Rapportera

    Rapportera

  • 26 feb Oksana Kiiashchenko

    Hej allihopa! Jag kan komma förbi efter matchen på lördag och ta med lite bakverk och godis till barnen. Hur kan jag annars hjälpa till?

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Hej! Vet att en spännande fotbollsmatch mellan dormund och bayern spelas imorgon kl 18.30. Så ett alternativ är att vi lånar klubbhuset den tiden och kollar på matchen, äter pizza, popcorn. Men då behövs det att någon har ett inlogg så matchen kan ses. Samt att en nyckel behöver kvitteras ut idag från klubbhuset.

    Andra alternativet är att vi bokar bowling och har det som aktivitet för killarna. Lagkassan kan stå för en del men killarna kan behöva betala en slant var med.

    Jag eller Sixtens pappa kan hjälpa till under aktiviteten. Ni som ser detta kan väl rösta för något av alternativen och meddela om ni kan assistera med något. 14.00 kan väl vara deadline för beslut.

    Min hund blev akut inlagd på djursjukhuset i strömsholm igår, så förhoppningsvis får jag hämta honom under em. Vilket gör att jag inte kan hämta någon nyckel eller ligga ute med någon större summa med pengar.

    Ha en fin helg!

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Christin Gimberger

    Jag tycker båda alternativen är bra, men alt 1 är avhängigt nyckel. Får vi tag på nyckel röstar jah för det som första val. Annars bowling.
    Jag kan tyvärr inte hämta någon nyckel idag. På lördag kan jag hjälpa till med skjuts eller annat praktiskt före, under och/eller efter aktiviteten.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Kenny Tunmats

    Jag kan kvittera ut en nyckel i samband med träningen idag.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Tack för svar. Jag tänker nu med så kort tid inpå och att det inte finns så mkt klarlagt att det är bättre att satsa på ett annat tillfälle. Jag tillsammans med ngr fler av er föräldrar kan väl försöka styra upp något. Tänker att det vore kul för dem att få hitta på något skoj utanför fotbollsplanen tillsammans.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Åh såg inte ditt svar Kenny först efter jag lagt ut min kommentar. Har någon ett konto där man kan se matchen via?

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Kenny Tunmats

    Jag har konto

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Kenny har du möjlighet att vara med och se matchen imorgon kväll på klubbhuset?

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Nu då Kenny kan hämta nyckel och har konto till matchen. Kan vi väl försöka se till så att det blir av.

    Mitt förslag är att vi ses i klubbhuset vid 18.00. Äter pizza och ser matchen.

    Tänker att vi behöver köpa popcorn och saft, vilket jag kan fixa.

    Sen behöver det väl iallafall vara ca 2-3 föräldrar på plats. Att någon av dem fixar pizza, som väl kan tas från lagkassan?

    Finns det bestick, tallrikar och glas i klubbstugan?

    Någon av mig eller Calle är med hela kvällen..

    Vill någon ta med något annat ätbart, som godis eller annat är det självklart välkommet.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Kenny Tunmats

    Jag lämnar min ipad inloggad.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Toppen, tack Kenny.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Christin Gimberger

    Jag kan hjälpa att hämta pizzor. Föreslår att vi samlar in beställning direkt när vi ses vid 18 och sen kanske vi kan hjälpas åt att hämta. Jag kan stanna under kvällen om det önskas.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Anna Kagelind

    Vad bra fixat Carro! Tyvärr har vi/Carls föräldrar inte möjlighet att hjälpa till.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Jimmy Willingmo

    Bara för information. Det går inte att få ut pengar i förväg för inköp. Den eller dom som köper ut något får maila mig så skickar jag in till ÖSK som för över till ert konto. Tar ett par dagar.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Kanon då spikar vi att det blir matchkväll i klubbstugan imorgon. Vi behöver kanske få koll på hur många som kommer? Jag har nu köpt fyra större popcorn påsar och 1 kg chips. Fixar saft under morgondagen.

    Bra att veta Jimmy för den som lägger ut för pizzorna.

    Vet någon om det finns skålar, bestick, tallrikar och glas i klubbstugan?

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Caroline Engström

    Som det ser ut blir det någon av mig eller Calle och Christin som finns där som förälder under kvällen. Någon mer som vill se fotboll och hänga med killarna?

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Ragnhild Christiansen

    Hej, bra jobbat :-). Två inspel. ÖSK klubbhus stänger 15.00 fredagar så har vi otur så är det för sent att kvittera ut nyckel om alla gått hem. Sen ang pizzor så sist vi hade pizza (vid träffen på Mäklarhuset) så gjorde vi en deal med en pizzeria i stan där vi köpte och för enkelhetens skull valde vi tre olika pizzor som alla delade på istället för att alla skulle välja en varsin. Dels för att hålla det enkelt och hanterbart, men också för att undvika svinn och till viss del också hålla kostanden nere. Funkade toppen och blev också över en hel del trots det. Så det är ofta för mkt med en pizza per person i min erfarenhet.

    Rapportera

    Rapportera

  • 27 feb Kenny Tunmats

    Nyckeln är hämtad, jag är kvar en stund efter matchen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 feb Maria Eriksson

    Jag är inte helt kry men jag kan vara med och hämta pizzorna och hänga en stund med killarna

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 feb Oksana Kiiashchenko

    Sasha tar med sig pannkakor med Nutella och godis.

    Rapportera

    Rapportera

Endast sidans medlemmar kan kommentera