Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom I-P 2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom I-P 2015.
I-P 2015
Följ oss för uppdateringar
På träningen igår avslutade vi med att samla alla grabbar vid mittcirkeln för att prata om deras attityd mot varandra och oss ledare. Dels klagas det på vilken position man spelar, hur dåligt vi dömmer under matcher och det slängdes också med klagomål på att vi var dåliga som tränare.
Vi har pratat med berörda föräldrar gällande hårda ord och attityd men vi vill att alla pratar med sitt barn om detta. Vi är ETT lag. Vi vinner som ett lag och förlorar som ett lag. Vi måste peppa varandra och jobba för varandra.
För att stärka sammanhållning tänker vi att under örebrocupen vill vi att så många som möjligt stannar kvar mellan matcherna (framför allt lördag) och hejar på de andra. Vi önskar också att samtliga tar med sig matlåda till lördagen så kan vi äta tillsammans mellan matcherna på så sätt skapar vi lite cupkänsla.
Sedan håller vi på och försöker få till en avslutning i klubbhuset, återkommer med datum om det. Vi kommer också ta fram ett datum för hösten när vi kommer ha en kick-off för grabbarna innan säsongen startar.
Med vänlig hälsning,
Tränarna
| Träning | 13 maj, 18:15 |
| ÖSK-Idrottsskolor | 16 jun |
| ÖSK-Idrottsskolor | 29 jul |
| ÖSK-Idrottsskolor | 5 aug |
| Arbete Örebrocupen Handboll | 4 sep, 16:00 |
Oj, inte okej. Vad bra att ni lyfter detta! Vi pratar självklart om det hemma. Ni gör ett fantastiskt jobb!
RapporteraRapportera
Bra och viktigt att ni tar tag i det ni beskriver. Vi ska prata vidare hemma. Tack för att ni engagerar er!!
RapporteraRapportera
Tråkigt att höra! Ni som tränare gör ett sånt fin jobb och är så uppmuntrande och peppande! Tack för de ni gör! Låter väldigt bra med lite ”extra” team grejer, de kan nog vara super bra! Vi ska prata här hemma!
RapporteraRapportera
Jättebra att ni lyfter detta! Tack för det engagemang och fina arbete ni gör för laget!
RapporteraRapportera
Inte ok såklart. Bra att ni tar upp detta. Kul m cup nu i helgen. Tack för att ni lägger av er fritid på våra barn. 🙏
RapporteraRapportera
Tack till tränarna för ert hårda arbete och engagemang. Era insatser förtjänar respekt från alla barn!!
RapporteraRapportera
Jättetack för att ni meddelar det här så vi alla får chansen att prata med våra barn. Vi har pratat här hemma om hur viktigt det är att respektera tränarnas beslut i alla avseenden och hur man uppmuntrar och stöttar för att lyfta varandra i ett lag. Jag vet att våra grabbar både tycker om och respekterar er som tränare och jag hoppas verkligen inte ni ska behöva ta sånt mer. Ni gör det helt fantastiskt bra!
RapporteraTack igen - för att ni låter oss alla veta!
Vi ser fram emot cupen!! Det blir bra på många sätt för laget!
Rapportera