Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Förutsättningarna för Rynninge var inte de bästa, då man inledde hösten borta mot Linköping. Jonathan Lundberg, Martin Springfeldt och Linus Jansson avstängda efter tre gula, och alla etablerade startspelare - men på lördag mot Forward är vi tillbaka hälsar Linus.
Vidare skador på Bichler, August och Miran. Allt detta gjorde att man kom med en helt okej startelva, men bänken var nog lite tunn idag.
Linköping vinner matchen med 2 - 0, och vinner helt rättvist, men övertygar inte - det är i varje fall vår åsikt. Levon Pachajyan gör 1 - 0 efter en kvart, och han får nog för stora ytor i matchen. 2 - 0 också före paus, och Rynninges första kvart är bra, sedan mest Linköping i första.
Rynninge mer med i matchen i andra, och Teddy Diawara har fyra bra möjligheter i matchen. Dels ett friläge i första, men vinkeln för liten. Sedan den stora chansen i andra, då han hakas upp i friläge, tappar balansen och avslutet klarar Hartmann. Leder till frispark (nästan straff), och målchansutvisning på Sabah. Sedan hinner Teddy med två farliga avslut till, så en pinne var kanske ändå inte så långt borta. Linköping gör två mål även i andra, men båda i offsidelägen.
Positivt också för Viktor Hallin och Pontus Hatula att få 90 minuter mot ett topplag i ettan. Och nu Forward hemma på lördag 14.00 - och hur viktig kommer den matchen att bli - för båda lagen.
Stellan Carlsson
Tycker ändå vi gör det klart godkänt, efter våra förutsättningar. Grabbarna jobbar och våra taktiska delar faller deivis in. Har ju också en del farligheter, och främst i andra och Hartmann får göra några bra räddningar - har några frisparkar också i farliga lägen. Mitten med Floren och Hatula gör ett jättejobb, och Pontus övertygar idag.
Vi visste att vi hade problem till denna match, men nu ser det betydligt ljusare ut till helgen. Tre starka namn tillbaka, och på skadeläget också mera positivt.
Startade: Andreas Carlström - Jens Arrby, Mattias Floren, Viktor Franssila, Kristoffer Näfver . Lucas Özgun, Alexander Floren, Pontus Hatula, Viktor Hallin -- Haris Karhamet, Teddy Diawara.
In kom Olle Karlsson
Omgång 17
fre 19:00 FC Linköping City - Rynninge IK 2 - 0 Höjdpunkter
Karlstad BK - Nyköpings BIS 2 - 1 Höjdpunkter
IF Sylvia - Karlslunds IF HFK 1 - 0 Höjdpunkter
Team TG FF - Bodens BK FF 0 - 0 Höjdpunkter
Carlstad United BK - Gefle IF FF 2 - 1 Höjdpunkter
Sollentuna FF - Akropolis IF 0 - 2 Höjdpunkter
Vasalunds IF - Umeå FC 1 - 2 Höjdpunkter
Sandvikens IF - BK Forward 1 - 0 Höjdpunkter
| Träning | 4 jun, 17:45 |
| Träning | 8 jun, 17:45 |
| Träning | 9 jun, 17:45 |
| Laxå IF (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera