Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
En underlig fotbollsmatch – Rynninge var uträknade och totalt utspelade och låg under med 3 – 0, och ingenting alls tydde på något annat än att man skulle få uppleva en ny förnedring på Östgötaporten (2 – 8 mot Sleipner för något år sedan).
Men en eloge till spelare och ledare att kunna resa sig och få 3 – 3, och en pinne med sig hem till norr.
Sylvia ägde första halvlek, och spelade och rullade ut Rynninge, och gjorde flera riktigt snygga mål, utan chans för Carla. I halvlekens sista minut kunde Jonathan Lundberg reducera, och detta efter en fast situation, vilket nog gav en behövlig tändvätska – för i andra halvlek kom Rynninge tillbaka med besked
Jonathan Lundberg kunde sedan göra ytterligare två mål i tät följd, och det första på straff (Florre fälldes), och det andra på en nick, efter bra förarbete av August Holmberg – och då var en dryg halvtimme kvar En succékväll för Jonis. Båda lagen hade sedan möjlighet till en trea – Daniel Andersson fri med Carla, och Linus Jansson tätt över.
Stellan Carlsson
Första halvlek är den sämsta halvlek vi gjort sedan jag kom till klubben. Inte ett rätt, och Sylvias unga killar spelade ut oss – de fanns ingen energi över huvud taget. Sedan total förändring, och då visade det sig att vi plötsligt var ett seniorlag mot ett ungdomligt Sylvia, som i första tilläts göra i stort sett vad dom ville och gjorde det bra.
Efter kvitteringen tyckte jag vi var närmast segern, och tänker då på Linus Jansson två jättechanser och Martin Springfeldt har ett skott, som täcks bort i sista stund.
Startade; Andreas Carlström – Jens Arrby, Viktor Franssila, Mattias Floren, Kristoffer Näfver, August Holmberg, Henrik Hultberg, Alexander Floren, Lucas Özgun, Andersson, Jonatan Lundberg
In kom: Linus Jansson, Martin Springfeldt och Teddy Diawara
Omg 5
Bodens BK FF - BK Forward 1 - 1 Höjdpunkter
Sollentuna FF - Karlstad BK 0 - 0 Höjdpunkter
Vasalunds IF - Carlstad United BK 1 - 1 Höjdpunkter
Umeå FC - Akropolis IF 1 - 3 Höjdpunkter
Karlslunds IF HFK - Nyköpings BIS 0 - 0
IF Sylvia - Rynninge IK 3 - 3 Höjdpunkter
FC Linköping City - Gefle IF FF 3 - 0 Höjdpunkter
Sandvikens IF - Team TG FF 1 - 2 Höjdpunkter
Latorps IF (hemma) | 6 jun, 15:00 |
Träning | 9 jun, 17:45 |
Träning | 10 jun, 17:45 |
Träning | 12 jun, 17:45 |
Nora BK (borta) | 13 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera