Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF P-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF P-2015.
P-2015
Följ oss för uppdateringar
Godkväll allesammans.
Vi har lite olika informationspunkter som vi vill delge er nu när vi äntligen börjar närma oss utomhussäsongen.
PROVA PÅ TRÄNINGSKLÄDER
Denna veckan. Alltså från nu fram till den 5/3 är det möjligt att prova och beställa träningskläder ute hos Sportringen på Härlövs handelsområde. Mot uppvisande av ert medlemskort så får ni rabatten.
Medlemskortet får man från och med i år endast digitalt genom laget.se appen. Ladda hem den appen om ni inte redan har gjort det.
BINGOLOTTER
Det har beslutats att vi ska sälja bingolotter till Påskbingot som är den 9/4. Till skillnad från julens uppesittarkväll så räcker det att man säljer en bingolott per person. Men man får givetvis sälja flera, då det gynnar vår lagkassa.
Bingolotterna kommer vi att dela ut på den sista inomhusträningen som kommer vara den 26/3.
TRÄNINGSMATCH 19/3
Ingen inomhusträning den 19/3. Detta eftersom vi har fått förfrågan att spela träningsmatcher Söndag 19/3 mot Åhus HBK på Furehov i Åhus (Konstgräs). Vi nappade på detta och vi tycker det ska bli extra spännande nu eftersom vi ska gå upp till den hya spelformen som är 5 mot 5.
Vi kommer att spela på två planer parallellt som är 2 x 15minuters matcher. + halvtidsvila på 5min.
9:15 Åhus HBK 1 - Nosaby 1
9:15 Åhus HBK 2 - Nosaby 2
9:50 - 10:00 PAUS
10:00 Åhus HBK 1 - Nosaby 2
10:00 Åhus HBK 2 - Nosaby 1
Vi kommer att åka dit med minst 2 lag.
Kallelse kommer ikväll eller imorgon att skickas ut till er, svara på den senast Måndag 6/3.
Obs. Kallelse skickas endast till er som betalat in medlemsavgiften
UTOMHUSTRÄNING
Som jag tidigare nämnde så avslutar vi inomhusträningarna Söndag den 26/3. Därefter tar vi ett kortare uppehåll sen är vår förhoppning att kunna börja träna på gräs Onsdag 5/4. Detta hänger på hur kalla de närmaste veckorna blir. Är det bara relativt milt så kommer nog vår käre vaktmästare släppa ut oss redan den 5e.
Träningstiderna utomhus kommer vara Onsdagar 17:30 - 19:00. Vi har valt att öka träningsdosen med 30 minuter från förra året.
Hör gärna av er om ni undrar något.
Mvh
Ledarna
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Åsums BK vit (borta) | 23 maj, 10:30 |
| Vinslövs IF 1 (hemma) | 23 maj, 11:30 |
| Hörby FF vit (hemma) | 24 maj, 11:30 |
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
😊👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
Hej. Jag ser nu att det inte står i kalendern vart vi tränar. Men vi tränar alltså i Österängs idrottshall som vanligt 😁👍
RapporteraMvh Simon
Rapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍😊
RapporteraRapportera