Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom F-P2013 Vit
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom F-P2013 Vit.
F-P2013 Vit
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Efter mkt fotboll senaste tiden kommer vi nu att ta några veckors sommarledigt (v.28-31). Nästa planerade träning blir måndag v.32.
Dock har vi gjort ett träningsprogram så att killarna kan hålla igång lite under sommaren. Detta skall ses som en rolig grej och inte ett tvång. De spelarna som var på gårdagens träning har fått med sig träningsprogrammet fysiskt, men det finns även att hämta hem på vårt lags sida under "Dokument" (se bild).
Ett av träningsmomenten innehåller repstege (har man ingen repstege så fungerar det lika bra utan...) och här följer en instruktion kring detta moment:
Övningar repstege
Vi upppmuntrar även till spontanfotboll så mkt det går. Ekängen finns öppen för alla så vi hoppas att spelarna kontaktar varandra så att så många som möjligt kan vara med.
Det finns även möjlighet att träna med Lag Röd på tisdagar (samling kl 16.45 - 18.00) för de som vill.
Våra träningstider ligger kvar under sommaren så håll utkik på Laget om vi vid ngt tillfälle (när det finns ngn ledare som kan vara med) framöver meddelar att vi kör en lättare träning.
Ha nu en riktig fin sommar!
/ Tränarna
Träning | 22 maj, 18:30 |
Östra Almby FK Grön (hemma) | 24 maj, 14:30 |
BK Forward Lundby Gul (borta) | 25 maj, 14:00 |
Träningsmatch IFK Eskilstuna | 25 maj, 16:00 |
Träning | 26 maj, 18:30 |
Tack för en fin vårsäsong, vi ses i augusti!!
RapporteraRapportera
Stort tack för en fin vårsäsong och allt engagemang och tid ni tränare lägger, samt till hela lagteamet!
RapporteraRapportera