Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Visby P-09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Visby P-09.
P-09
Följ oss för uppdateringar
Hej alla
Förra året hjälpte P-09 till under Gotland Bridges evenemang sista helgen i september på Wisby strand. I år kör vi P-10 och P-09 tillsammans och det är fre den 26/9 ca 16-21, lör ca 8-17 och sön 9-14. Tiderna kan komma att justeras och arbetet kommer delas upp i olika pass, schema kommer.
Arbetsuppgiferna för oss föräldrar är i stora drag att sälja fikabiljetter, fika och korv på fredagen. Fika x 2 på lördagen och fika på söndagen. Vi har tillgång till köket på Wisby strand med bryggare, fat och annat som behövs.
Killarna kommer delas upp i arbetslag ca 6-7 st per pass som hjälper till med "brickbyten" 3 ggr i tim under dagen. De kommer få en 1 tim utbildning i vad det innebär.
Vi kommer också att behöva baka ca 650 bullar och 650 småkakor, typ kolasnittar till försäljningen, har man inte möjlighet att baka så finns det mesta att köpa.Korv mm köper vi in på Coop. Förra året gav uppdraget ca 20 000 kr, bra klirr i lagkassan.
P-09 kontakt kommer vara Kristina (Lukas mamma)
P-10 kontakt kommer vara Marie (Gustavs mamma)
Vi återkommer inom kort vilken dag utbildningen blir (troligtvis efter någon träning)
Mvh
Kristina
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera