Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Visby -Ledarsida
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Visby -Ledarsida.
-Ledarsida
Följ oss för uppdateringar
Tränarfortbildning Nafuträning
Det finns 3 tillfällen så kolla vilken dag och tid som passar dig.
I samband med våra nafuträningar tisdag den 11 augusti samt onsdag den 12 augusti så bjuds alla tränare på Gotland in till gratis fortbildning.
Under 2 dagar i augusti så genomför Gotlands Fotbollförbund tillsammans med Svenska Fotbollförbundet nafuträningar för spelare födda 2012. Utbildare kommer att vara Claudio Peryera, Mounir Kraft samt målvaktsinstruktör och parallellt kommer spelarna att få teori genom David Eklöf.
I samband med dessa träningar så bjuds alla tränare på Gotland in till fortbildning helt gratis. Det kommer att vara 3 stycken träningar med start tisdag den 11 augusti.
Följande tider gäller för fortbildningarna:
Tisdag 11/8 Sparbanken Gotland Arena Roma.
Start 14:00 Teori
Praktik 15:30-17:00
Avslutande teori/uppföljning Ca 17:00-17:30
Sista anmälningsdag är 2026-08-09
Antal platser 70
Anmäl dig här
Onsdag 12/8, Utbildningstillfälle 1 Visborg Konstgräs
Start 09:00 Teori
Praktik 10:30-12:00
Avslutande teori/uppföljning Ca 12:00-12:30
Sista anmälningsdag är 2026-08-09
Antal platser, 70
Anmäl dig här
Onsdag 12/8, Utbildningstillfälle 2 Visborg Konstgräs
Start 13:00 Teori
Praktik 14:30-16:00
Avslutande teori/uppföljning Ca 16:00-16:30
Sista anmälningsdag är 2026-08-09
Antal platser, 70
Anmäl dig här
Förkunskaper Inga.
Denna utbildning riktar sig till alla tränare i alla spelformer på Gotland.
Omfattning: Utbildningen pågår ca 200 minuter varav 60 minuter är teori och 90 minuter praktik samt avslutande teori ca 40 minuter.
Nu har du möjlighet att genomföra en fortbildning där våra Nationella fotbollsutbildare Claudio Pereyra och Mounir Kraft tillsammans med målvaktsinstruktör genomför en nafuträning samt teori för spelare födda 2012.
Det kommer att vara totalt 3 utbildningstillfällen under tisdag och onsdag så se till att anmäla dig till rätt utbildning.
Arrangör
Gotlands Fotbollförbund
Utbildningsansvarig
David Eklöf
0720763505
david@gotlandsff.se
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera