Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll.
Gustavsbergs IF HK
Följ oss för uppdateringar
På lördag den 17 maj är det äntligen dags för årets Gurrabollen!
I år är det premiär för att vi är i Charlottendalshallen och vi ser fram emot en rolig dag tillsammans hela klubben.
Vi samlas alla spelare och ledare kl. 09:00 vid Charlottendalshallen.
Parkera gärna vid Plantagen då det kan bli tajt på parkeringen vid hallen.
På plats kommer det vara avprickning lagindelning osv så se till att vara i tid. Vi har utgått ifrån alla som har tackat ja i kallelsen på laget.se och det är Ronnie Iveslätt som är ansvarig för lagindelningarna.
Om ni vet med er att ni missat att tacka ja men ändå vill komma så hör av er direkt till Ronnie på SMS med uppgifter på spelarens för och efternamn och vilket lag han/hon tillhör. 073-650 01 98
Vår ambition är att publicera lagindelningen här senast fredag. Vi återkommer när den ligger uppe.
Vi kommer inte att göra några ändringar efter önskemål från spelare eller föräldrar - ev ändringar beslutas av Ronnie om det sker och då pga av att någon är sjuk.
LAGINDELNING ÄLDRE LAG
LAGINDELNING YNGRE LAG
Vi kommer att kicka igång dagen med en gemensam invigning och uppvärmning.
Sedan väntar en fullspäckad dag med roliga aktiviteter och matchspel. Våra yngsta lag avslutar strax efter lunch medans våra äldre spelare är kvar hela dagen. De yngre får självklart stanna så länge de vill och orkar efter att deras schema är slut. Vi behöver all hejarklack vi kan få under dagen.
Vår cafeteria kommer att vara öppen med ordinarie sortiment och vi kommer att tända grillarna utanför där man kan köpa hamburgare till lunch. Betalning sker med kort eller swish. För de yngre spelarna som inte har kort eller swish och inga föräldrar på plats så kommer vi att lösa det med att man kan köpa en hamburgerbiljett i cafeterian på morgonen som man sedan kan använda när man vill under dagen.
Våra ledare i ledarkläder erhåller likt innan gratis kaffe hela Gurrabollen i cafeterian.
Ett Hjärtligt Värmdö är på plats denna dagen och Enenda har specialpriser på supporterprodukter. Pizzeria Arena och Enenda sponsar även med priser till våra tävlingar.
Det kommer även finnas supporterprodukter att köpa direkt på plats så passa på att kitta upp er nu inför sommaren och nästa säsong.
Vi hoppas på soligt och varmt väder och tänk på att ta med både inneskor och uteskor(löparskor). För klädsel så önskar vi att alla våra spelare är klädda i klubbkläder - helst rött och att våra ledare har sina ledarkläder på sig. Vi kommer att hålla till både ute och inne så en tröja/jacka kan vara bra att ha med.
Dagen kommer att dokumenteras och är det så att man känner att ens barn inte ska vara med på bilder så säg till Niklas Litoft direkt på morgonen så ordnar vi det.
Varje år är det våra U12 lag dvs i år P-2012/2013 och F-2012 som planerar Gurrabollen och bemannar med föräldrar på alla aktiviteter. Men vi uppskattar att vi alla vuxna hjälps åt denna dagen för att skapa en rolig dag för vår klubb samt underbara barndomsminnen för våra spelare.
Vi har våra föreningsdomare på plats men de kan behöva en paus då och då så där uppskattar vi att ni ledare ställer upp och hjälper till med att döma.
Vi ser fram emot en fantastisk GURRA-dag tillsammans på lördag!
Kolla gärna på vår film igen och tagga till inför helgen!
HEJA GURRA!
Påminner alla ledare får våra yngre lag (födda 2016 och senare) om torsdagens möte 20:00. Tidigare info via mail.
RapporteraLänk till mötet: https://meet.google.com/kho-jmoq-wma
Rapportera
Ni får göra "Cut & Paste" på länken iom att hemsidan är lite kinkig på att skapa klickbara länkar ibland.
RapporteraRapportera
Det finns nu även en share med information för er som är ledare för de yngre lagen som ni gärna få ta del av innan mötet i morgon torsdag.
Rapporterahttps://drive.google.com/drive/folders/1kpte-OzzUbF7wFI-uDQ4hJg7w-MyD1Xf
(Ni för köra "Cut & Paste") i webläsare...
Rapportera
Hoppas allt är taggade för imorgon! Nu är lagindelningen klar för både de yngre lagen födda 2016 och senare och de äldre lagen födda 2015 och tidigare. Nyheten är uppdaterad så klicka in på respektive länk. Ses i Charlottendalshallen imorgon!
RapporteraRapportera
Det kommer att ske förändringar i lagen eftersom det både tillkommit många och hoppat av många sen idag på fm.
RapporteraMen min ambition är att alla ska få en bra dag så jag jobbar på att dels in jämna lag där alla har någon de känner sig trygg med.
Dessutom är inte tävlandet det viktigaste den här dagen. Vi ska spela, heja, ha roligt och bygga gemenskap genom att tillsammans visa vår uppskattning till handbollen.
Vi ses imorgon! ❤️💪
Heja Gurra!
Rapportera
Gurrabollen bygger gemenskap. Ha en fantastiskt rolig dag alla deltagare.
RapporteraRapportera