Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll.
Gustavsbergs IF HK
Följ oss för uppdateringar
Luciamorgonen rivstartade med ett stycke pulshöjande USM-dramatik när Gustavsberg i sin andra match av Steg 3 ställdes mot Skaras starka a-flickor. Gustavsberg var i underläge i stort sett hela matchen men lyckades genom en urstark upphämtning hämta ikapp ett femmålsunderläge sista fem och klara oavgjort 25-25.
- Det här visar på styrka. Vi tjafsar hela tiden om att vi ska våga och när det väl gäller så gör vi det också, säger GIF-tränaren Thomas Karlsson.
Gustavsberg hamnade tidigt i ett 2-5-underläge, lyckades hämta ikapp till 5-5 men lyckades inte rycka ifrån i målprotokollet. Istället var det Skara som hela tiden hade en eller två bollar upp. Strax före paus lyckades dock GIF göra två raka mål och göra 12-14 till pausresultatet 14-14.
Trots allt stämde GIF-spelet ganska bra i första halvlek. I andra gick det sämre. Skotten satt mitt på Skaramålvakten, inte ens straffarna gick i nät, och försvaret var inte tillräckligt tätt. Skara inledde med att göra fem raka mål och när ställningen mitt i halvleken var 23-17 i Skarafavör så såg det riktigt tungt ut för hemmalaget.
Sedan startade GIF-upphämtningen. Och det var två 95:or som drog med sig det övriga laget. Ebba Malmstedt kämpade stenhårt i försvarsarbetet och vann gång på gång tillbaka bollen till GIF. I målet gjorde Vendela Hampl räddning på räddning och blev till slut ett riktigt spöke för Skaras skyttar.
Slutet blev ett riktigt drama. När Skara med fem minuter kvar gjorde ställningen till 20-25 så såg det riktigt tungt ut för hemmalaget.
Då startade upphämtningen. Mittsexan Isabella Liljeros Nordin gjorde 21-25, Melinda Sjödahl pangade in 22-25 och när Ellinor Gylling sedan gjorde sitt åttonde och nionde mål för matchen så började GIF-tjejerna nosa poäng på allvar.
Matchens sista anfall blev Gustavsbergs. Skara hade en spelare utvisad, GIF lyckades dra isär motståndarförsvaret med en inövad variant och friställa Lotta Nilsson. Med fem sekunder kvar studsade hon in kvitteringen. Dramat var över.
- Vi spelar bra i första men får en halvknackig inledning på andra. Då är det så skönt att se att vi kan tycka upp oss och visa sådan styrka och härlig inställning. På slutet stod tjejer som var halvskadade upp och skrek ”jag vill in!, jag vill in!”, säger Thomas Karlsson som berömde motståndet:
- Vi såg ju redan igår när Skara spelade oavgjort mot Eskil att de är ett bra lag.
- De är kompletta och visar att de har stor bredd.
Till matchens lirare utsågs niomålsskytten Ellinor Gylling
I söndagförmiddagens andra match besegrade Eskil Hammarby med 28-10.
USM, A-flickor, Steg 3
Gustavsbergs IF-Skara HF 25-25 (14-14)
Målskyttar, GIF: Ellinor Gylling 9, Lotta Nilsson 3, Melinda Sjödahl 3, Linnea Karlsson 3, Isabella Liljeros Nordin 2, Josefine Hultgren 2, Mimmi Celius 1, Ebba Malmstedt 1, Felicia Sterner 1.
Foto: Josefine Hultgren avslutar mot Skara.
Foto: Kenneth Hindsjö
USM, A-flickor, Steg 3
Lördag 12 december
15:00 Gustavsbergs IF HK-Hammarby IF HF 28-16
16:30 Skara HF-HK Eskil 22-22
Söndag 13 december
09:00 Gustavsbergs IF HK-Skara HF 25-25
10:30 HK Eskil-Hammarby IF HF 28-10
13:30 Hammarby IF HF-Skara HF
15:00 Gustavsbergs IF HK-HK Eskil
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera