Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bergnäsets AIK Herr Div 5
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bergnäsets AIK Herr Div 5.
Herr Div 5
Följ oss för uppdateringar
På måndagskvällen var det dags för derby mellan Baik och Gammelstad. Vi spelar matchen på hemmaplan men är bortalag vilket innebär att vi lirarde i svarta tröjor. Matchen hade den udda startiden 20.05.
Redan i omklädningsrummet märks det att detta inte är en vanlig match...det liksom känns i luften att killarna är påkopplade och fokuserade. Vi väljer att ställa upp i en 4-4-2 uppställning och pratar om vikten av att hålla ihop laget och stänga ytor för Giffarna. Vi vet att Gif är ett bra lag, duktiga på att rulla boll och att de har en riktigt vass forward.
Matchen drar igång och Gif startar i ett högt tempo. De kliver upp i en hög press och vi får kämpa med allt vi har för att stå emot. Blev en hel del felpass där i början då vår bollhållare alltid sattes under hård press och inte fick många sekunder på sig att tänka (reflekterade efter matchen om felpassen kom på grund av att vi inte är vana att spela i svart..."såg något vitt i ögonvrån") och leverera boll.
Gammelstad skapar direkt några halvchanser och redan i minut 6 kommer deras nr 16 (Malik) snyggt förbi vår backlinje och Alexander går lite för hårt på honom, han går i backen och det döms straff som sätts säkert i mål.
Efter straffen är det som om vi slappnar av lite och börjar våga spela ut. Bolltempot blir bättre och passen sitter. Vi börjar jobba oss in i matchen. Det smäller i närkamperna, det krigas om varje boll och meter ute på planen...det är som ett derby ska vara.
Efter de första 10 minutrarna släpper inte vår backlinje till speciellt många chanser. De får ett fenomenalt understöd från mittfätet...jag är blir så glad att se det hårda hemjobbet alla gör!
Linus springer och springer och springer!!! Han vinner närkamper, snurrar upp motståndarna på läktaren, täcker av ytor, läser spelet och bryter bollar. Tillslut får han belöning för det hårda jobb han gör.
Han vinner en boll nere på egen planhalva, slår ett fint pass upp till Amir och tar en snabb löpning. Amir försöker passa tillbaka men en Giffare lyckas bryta passet men får inte riktigt kontroll på bollen. Linus kommer med hög fart och lyckas ta sig förbi tre Giffare med bollen. Backe och Amir tar båda löpningar ner mot mål, vilket gör att de två backar som finns kvar hamnar i underläge. Linus avancerar och skjuter ett hårt lågt skott vid bortre stolpen...målvakten slänger sig men hinner inte dit. Det är kvitterat 1-1 minut 26.
Ställningskriget fortsätter och det är mycket spel på mittplanen. Vi har precis vunnit bollen på ena kanten och ska passa hem till backlinjen. Ett något för löst pass i fel läge och Rytting hamnar under tidsnöd då pressen kommer snabbt. Han ska spela hem till Isak som visar sig bra...och vad händer!!! Rytting får inte till passet, bollen rullar sakta mot Isak och giffarnas nr 16 kommer i hög fart kan enkelt ta bollen, runda Isak och gör mål i öppen kasse... SÅ SURT!!! 1-2 i minut 31.
Inte så mycket att göra, peppa varandra och fortsätta jobba. Vi spelar bra och kommer i några riktigt farliga anfall men Giffarna står emot. Halvleken slutar 1-2
Under pausen pratar vi om att fortsätta med det hårda jobbet. Vi ska försöka att pressa högre upp på planen, fortsätta peppa och hjälpa varandra. Vi bestämde också att sätta in en spelare till på mittfältet för att Linus skulle få lite återhämting i 15 min, för att sedan återgå till 4-4-2 igen. Det sprakade av energi i omklädningsrummet och känslan är god.
Andra halvlek: Killarna springer, de kämpar, de krigar och de spelar väldigt fin fotboll. Vi har riktigt bra chanser...Gammelstad har riktigt bra chanser. Men det blir inte några fler mål i denna match...den slutar 1-2!
Känslan efter matchen var ändå bra...Vi gjorde ett spelmål, Giffarna fick ett på straff och ett på en bjudning.
Jag vet ju vilken kapacitet detta laget har, hur duktiga spelare vi har. Att få se dem spela en sådan här bra match är lika mycket värt som tre poäng.
ALLA som spelade gjorde en superbra match...har väl aldrig varit med om att så många spelare har krampkänningar (Amir fick till och med kramp)...då vet man att de verkligen har gett 110%.
Jag måste få berömma våra juniorer:
Isak O är så otroligt bra på att läsa spelet, teknisk och har en underbar bolltouch.
Wille snabb, teknisk och en riktig krigare. Han är totalt orädd i närkamperna. Vinnarskalle!
Dee är smart, teknisk och ett riktigt bra skott....snabb är han också!
Hertting (Isak) vår KUNG i målet. Vilka otroliga räddningar han gör i denna match. Hur bra ska inte denna kille bli?!
Och till sist, (ingen junior men ändå)...Linus vilken match han gör. Grymt imponerad av hur han orkar hålla det tempot nästan hela matchen. Gör mål och är inblandad i nästan allt som händer på planen.
Nu har vi några bra träningar i veckan sedan är det dags för match igen. Vi möter Kalix hemma på måndag den 21/8 klockan 19.30
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Lira BK 2 (borta) | 24 maj, 18:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 28 maj, 20:00 |
| Träning | 31 maj, 15:00 |
| 19 maj | Derbydags! |
| 15 maj | Robertsfors gästar damerna! |
| 12 maj | FOTBOLLSSKOLA 2026 |
| 12 maj | Kallelse extra årsmöte |
| 8 maj | Hedens IF besöker JIABvallen! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera