Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIF Barrikaden Senior Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AIF Barrikaden Senior Herrar.
Senior Herrar
Följ oss för uppdateringarMot alla odds gick det bra att spela idag.. Dessutom lyckades vi vinna med 1-0 efter mycket kamp. Bra jobbat!
RapporteraMycket nära Dalbyseger mot Türk Anadolu ikväll men Türk kvitterade i slutminuterna. 2-2 var ju dock ändå något man knappast vågade hoppas på.
Rapportera
Vilket facit inför den här helgens matcher: 1:a i såväl A-lagsserien som i den visserligen haltande B-lagsserien och dessutom 2:a i juniorlagsserien (och 5:a på väg upp i en likaledes haltande P15-serie).
När det gäller spel på träningsplanen så har ni ju rätt. Det känns ju faktiskt tveksamt om det går att spela på träningsplanen även om vaktmästarna brukar vara rätt mycket generösare när det gäller matcher än träning. Det är inte särskilt lätt för dem att stå emot de oftast, nästan oberoende av hur dålig planen är, 2 spelsugna lagen. Då är det nog större risk (eller chans :) )att domarna vill stoppa matchen om de inte är allt för sugna på att tjäna sitt arvode.
Går det verkligen att spela på träningsplanen på lördag? Den låg ju helt under vatten igår!!
RapporteraJoel... Skandal att du missade gårdagens träning har inte fått höra något tal än... Nu när du faktiskt haft tid på dig så förväntar jag mig något riktigt mäktigt. ;)
RapporteraJag hade i alla fall inte upptäckt denna synnerligen märkliga trend Bengt :)
Rapportera
För allmän vetskap: De senaste fyra registrerade matcherna i vår Div. 6 på skaneboll.se har resulterat i 6 röda kort. Skånekurd fick 2, Türk Anadolu fick 1, Dalby fick 1 och Heleneholm fick 2.
RapporteraDet är ganska vridet.