Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bankeryds SK Seniorlag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bankeryds SK Seniorlag Herr.
Seniorlag Herr
Följ oss för uppdateringar
Kommande lördag väntar hemmapremiär för våra herrar när man drabbar samman med Sävsjö FF hemma på Konstgräset. - Vi vet att vi kan kriga oss till tre poäng, säger lagkapten Marcus Jonsson.
Bankeryd ställdes i 2023 års seriepremiär och debut i div 4 nv mot Hovslätts IK på bortaplan. En till synes tuff uppgift för våra gula eleganter. Det blev en intensiv och fartfylld match där vi fick se en hel del målchanser. Hovslätt hade ledningen efter den första halvleken, men i den andra tog Bankeryd tag i taktpinnen och till slut kunde man också gå segrande ur bataljen med fina 5-3 och därmed få den start på säsongen man önskade sig.
Kommande lördag är det åter dags för match och det är dessutom hemmapremiär för våra herrar. Motståndet står Sävsjö FF för, ett lag som i sin premiär fick med sig ett oavgjort resultat. Vi pratade med Bankeryds lagkapten Marcus Jonsson om tankarna inför matchen och hur man ska ta andra raka vinsten;
- Vi går in till denna matchen med självförtroende från vinsten senast och framför allt tar vi med oss den kämpainsats vi visade mot Hovslätt och vi vet att vi kan kriga oss fram till tre poäng. Det är 3 poäng som gäller och vi vill se så många som möjligt komma till Furuvik och hjälpa oss att ta hem vinsten.
Vi tackar Marcus Jonsson för att han tog sig tid att prata med oss och önskar lycka till!
Matchen startar kl. 13.00 på Furuviks IP Konstgräs.
| Örserums IK (borta) | 6 jun, 16:00 |
| Månsarps IF (9-m) (hemma) | 7 jun, 18:30 |
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Norrahammars GIS (hemma) | 10 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera