Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rånäs 4 H 2009-2010
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rånäs 4 H 2009-2010.
2009-2010
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Igår hade vi samling i gänget och pratade om vad som gör det roligt att friidrotta – gemenskap, kompisar, utveckling och lagtävling hamnade högt!
Vi pratade också om vad som funkar mindre bra, och här handlade det både om att vara ensam i en gren, vänta på sin tur, skador och att det blir stökigt, hård stämning och ofokuserat på träningen. Detta behöver alla tänka på och göra sitt för att undvika.
Nästa onsdag delar de aktiva med sig av sina mål och hur de önskar att vi coacher stöttar ungdomarna att nå dit. Det kan handla både om vad och hur man tränar - dvs processen - och någon särskild prestation man vill nå, ett resultat i tävling eller pers i en gren. Prata gärna om detta hemma innan dess.
Med inspiration från samtalet tar vi sikte på att anmäla ett lag till tävlingen Kraftmätningen den 21 mars 2026 i Västerås. Då kan ungdomar födda 2009/2010 tävla tillsammans mot lag från hela mellansverige. En rolig tävling! De som inte tävlar kan vara supporterklubb! Läs mer här: https://www.vasterasfriidrott.se/kraftmatningen/
Vi kommer nu gå in i en mer teknik- och tävlingsfokuserad del av träningen och uppmuntrar alla att planera in tävlingar man vill ställa upp i. Kolla på Easyrecord! Inomhus-DM i Gävle går tex av stapeln 7-8 februari: https://www.friidrott.se/mittsvenska/tavling/tavlingskalender/inomhus-dm-2026/
// Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera