Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strömsbro IF P-11 Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strömsbro IF P-11 Fotboll.
P-11 Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Falucupen närmar sig och nedan kommer lite info inför kommande helg.
Allmänt om lagen och matcherna:
Vi blev till slut 24 spelare totalt som anmält och betalat in avgifterna till cupen, vilket är ett par till än vi trodde från början. Våra två lag BLÅ och ORANGE är anmälda i två olika svårighetsklasser (P2011) vilket möjliggör att spelare enligt cupreglerna får representera bägge lagen under cupen. Några spelare kan beroende på skador, sjukdomar och fysisk ork få spela matcher i bägge lagen under cupen. Antalet deltagande lag är fler i ena klassen vilket gör att lag Orange spelar en match mer på lördagen.
Vi kommer att bo och umgås som ett lag under cupen, med undantag för själva matcherna där spelschemat styr tider för mat och vila.
Info om cupen och de olika spelplatserna och spelscheman hittas på www.falucupen.se
Boendeinformation:
Vi kommer att bo på Hälsingsgårdsskolan där vi har fått 2 ihopsittande klassrum. Vi ledare kommer att ordna incheckning uppe vid Lugnet och sedan dela ut band och annat till alla spelare när vi samlas vid boendet i Falun. En enkelmadrass/luftmadrass per person får plats i klassrummen (var och en ansvarar för att ta med sina egna sovgrejer).
Avresa:
Båda lagen har sina första matcher kl 18.15 på fredagen (på olika spelplatser). Vi behöver inkvartera oss på skolan och äta middag i tid innan matcherna kl 16.30 (när middagen öppnar på fredagen). Vi åker direkt från middagen på fredagen (som äts på Lugnet) till spelplanerna.
Vi vill att spelarna är på plats på Hälsningsgårdsskolan kl 15.30 på fredag eftermiddag (vi samlas inte på Testebo för gemensam avfärd utan ber alla att prata ihop sig för ev skjutsbehov). Fredagen är studentdag i Falun så trafikläget kan vara lite bökigt.
Resor till och från matcherna:
Vi är tre ledare med varsin bil på plats i Falun (som därmed kan transportera 4 spelare per resa). Vi ber därför om hjälp av er föräldrar som planerar att vara i Falun under matchdagarna så kan vi nog gemensamt få till transporterna till och från matcher och måltider på ett vettigt sätt. Vi vill gärna att de föräldrar som är på plats som åskådare och som kan hjälpa till med transporter hör av er till någon av oss ledare senast nu på onsdag (11/6) så sätter vi ihop en logistikplan utifrån det.
LAG ORANGE
Valter Ressem
Alexander Skog
Måns Andersson
Lowe Lundin Eldrot
Anton Wahlström
Adrian Gidlund
Vilmer Östling
Anton Johansson
Sigge Jansson
Charlie Nordlander
Gusten Lang Kofod
Sigvard Domeij
Felix Gustafsson
LAG BLÅ
Milo Danielsson
Oliver Pettersson
Filip Rydin
Casper Nyberg
Texas Bäcklin Eriksson
Erik Lysell
Nils Olsson
Hugo Lövgren
Viggo Pettersson
Ture Berglund
Theodor Häggström
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Träning | 26 jun, 18:30 |
Stensätra IF (hemma) | 28 jun, 15:30 |
Gävle GIK FK (borta) | 29 jun, 16:00 |
Hille IF (hemma) | 29 jun, 19:00 |
Träning | 30 jun, 17:00 |
Hej! Finns det någon som har plats i bilen för Vilmer på fredag till Falun? Jag jobbar och åker dit på lördag morgon. Kan bistå med transporter i Falun lör-sön om det behövs. Mvh Stina
RapporteraRapportera
Vi antecknar och löser det 👍 Jag har plats för 2st till...så vilmer kan åka med oss upp 👍
RapporteraRapportera
Toppen, tack!
RapporteraRapportera
@Pär Olsson! Har du en plats över till Falun för Lowe också? Precis som för Stina så är vi med från lördag och söndag.
RapporteraRapportera