Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örslösa-Söne IK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örslösa-Söne IK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Hösten är här. Regn och rusk på Sönevallen i dagens möte med Rackeby. Ett geistlöst och blekt ÖSIK tog ändå ledningen när Victor Adamsson snitsade in bollen i 22:a min. Sen borde vi väl gjort några till på alla chanser vi hade, men istället 1-1 efter tamt agerande i backlinjen. Paus 1-1.
Andra halvlek om möjligt ändå tamare än första. Försvaret läckte som ett såll och bortalaget fick enkelt promenera in både 1-2 och 1-3. Huh! Som tur var hade Emil Berg-Svensson vaknat på rätt sida. Först tog han stolpen till hjälp när han rann igenom på en långboll, 2-3 betydde det. När sen Alfons Ernryd prickade samma stolpe i 86:e var han först på returen och 3-3 var ett faktum!
Matchen hade hunnit gå till övertid när Emil forsade fram på vänsterkanten. Inlägget touchade någon på vägen innan bollen dalade ner i bortre delen av straffområdet. Vem där om inte 17-årige Wallentin Fröjd-Jansson ( ett långt namn att skriva med pekfinget). En drömträff med vänsterfoten skickar bollen helt otagbart in i klykan. Första seriemålet i karriären och vilket mål sedan!!! Matchminut var 92 och strax därpå kom slutsignalen som betydde att 3 poäng hade bärgats efter mycket dramatik sista kvarten.
Sviten med segrar över de grönklädda från Degeberg förlängdes därmed, men idag ska vi erkänna att marginalerna var på vår sida i slutet. Nästa match spelas borta mot Järpås fredag 11 september. Tidig avspark 17:45.
Nya tag. Vi ses! Lars E.
| Kinne-Vedum U (hemma) | 21 sep, 17:15 |
| Träning | 22 sep, 18:00 |
| Träning | 24 sep, 18:00 |
| Hällekis/Trolmen (hemma) | 27 sep, 13:00 |
| Träning | 29 sep, 18:00 |
| 16 aug | Det blev en lyckad dag/kväll på IP |
| 13 aug | Sommarcup 2026 |
| 9 aug | Matchens profil |
| 25 jul | ÖSIKs första ”utlandsproffs”! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera