Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örslösa-Söne IK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örslösa-Söne IK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Tre poäng in på kontot var kanske den största behållningen av eftermiddagens match på Sönevallen. En medikoker första halvlek där Mellby snarast var det piggare laget. Jacob M-J in som libero i paus och med hans fina stöt på bollen kunde vi snabbare gå till anfall. Vi saknade vårens bäste målskytt Aldin M men den näst bäste ,Isak Jaldenius kom in i paus. i den 66:e minuten fick han en löpboll på vänsterkanten. Rundade backen elegant och fri med Alfredo pricksköt han säkert in ledningsmålet vid bortre stolpen, 1-0.! Tyvärr fick Mellby en skada i samband med målet och Patrik Gustavsson fick bäras av planen.
Mellby verkade bränt sitt bästa krut och sista 20 var det ÖSIK som skapade en räcka målchanser, dock utan att få in bollen i mål. Ett mål räcker ändå till tre poäng om man inte släppt in något. Viktigt förstås att få med sig en fullpoängare för att hänga med på övre halvan och distansera sig från bottenlagen.
Svårt att bedöma spelarinsatser idag, flertalet kan bättre. Isaks granna mål ger förstås pluspoäng liksom Jacob M-J inhopp i andra. Unge Victor Adamsson kom in sista 10 och var på den så kallade"vippen" att peta in bollen. Det lovar gott för framtiden.
Vi ses! Lars E.
| Källby IF U (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Hällekis/Trolmen (borta) | 14 jun, 16:00 |
| Mellby IK U (9:9) (hemma) | 15 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera