Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örslösa-Söne IK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örslösa-Söne IK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev delad pott när JIS och ÖSIK drabbade samman på Järpås IP i eftermiddag. Patrik Arvidsson gav ÖSIK ledningen redan i matchöppningen men hemmalaget vände till 2-1 tämligen omgående.Även om kvitteringen osade offside var det inte orättvist, JIS var hetare och vann dueller man mot man.Resultatet stod sig i paus, 2-1.
Hemmalaget fortsatt lite bättre första halvan i andra , men sen tog ÖSIK över. Filip Stadling kom in och sprintade friskt på vänsterkanten. Det var "bara" det så berömda sista passet som inte gick hem.I 83:e kom så äntligen utdelningen när Aldin Mesic snurrade upp mittbackarna och rullade in kvitteringen, 2-2!
Nästan bara ÖSIK efter detta. Chans på chans radades upp men bollen ville inte in. Ett klassiskt indianinkast i sista min bäddade för en het Järpåschans men Niklas räddade skyttekungen Patrik Petterssons skott.
Till slut 2-2 alltså, ett rättvist resultat som väl innebar att båda lagen tog farväl till topp två platserna.
U-laget spelar sin sista match imorgon förmiddag kl 11:00 på Hagavallen.
Vi ses! Lars E.
| Källby IF U (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Hällekis/Trolmen (borta) | 14 jun, 16:00 |
| Mellby IK U (9:9) (hemma) | 15 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera