Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Konståkningsklubb Nybörjare 2 pass
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Konståkningsklubb Nybörjare 2 pass.
Nybörjare 2 pass
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Jag vill börja med att tacka för en otroligt bra avslutning. Jättekul att så många föräldrar/anhöriga valde att komma och kolla på våra duktiga åkare på alla nivåer som alla har jobbat på jättebra senaste året. Jag är genuint imponerad och glad över hur väl åkarna skötte sig idag både på och utanför isen!
Vi vill hälsa alla välkomna nästa vecka till vårat sponsoråk, där både åkare och anhöriga får ställa upp. Hitta sponsorer som vill sponsra med valfri summa för varje varv som personen åker runt isen. Det kommer bli en rolig tillställning där både åkare och familj får köra tillsammans på isen. Mer info hittar ni på ett tidigare inlägg här på laget!
- Sponsoråket pågår 16:30-18:10 fredagen den 31:e mars.
Till er som inte kunde komma idag så finns fortfarande möjlighet att hämta upp erat diplom, förslagsvis på sponsoråket nästa vecka! Vill ni hämta under annan tid nästa vecka kan ni skriva i kommentarsfältet så försöker vi lösa det!
För er som tränar två gånger i veckan så är ju terminen dock inte riktigt slut än utan träningen fortsätter som tur är lite under April månad. Vi vet inte när isen på Behrn stänger ner och det beror på att vi inte vet när Hockeysäsongen är över. Men vi kör på med träningar på tisdagar så länge vi kan (och så länge inte fler inställningar sker). Vill också påminna om att det är extraträning för er nu på söndag (26:e) 10:15-11:15 på Behrn. På trängen ser schemat ut som följande:
Fredag 31:e mars - sponsoråk
Fredag 7:e April - påskledigt
Fredag 14:e April - Tävlingstest för halva gruppen, mer information kommer
Fredag 21:e April - Inställd pga hockeycup
Fredag 28:e April - Tävlingstest för halva gruppen, mer information kommer
- Sen laddar vi upp med ledighet under sommaren innan säsongen drar igång med uppstartsläger igen i augusti, och information kommer såklart komma även kring det lägret!
Jag vill också ge en heads up att vi under sommaren kanske kommer anordna markträningar utanför isen där vi kan göra olika konståkningsövningar (som vanligt, fast på marken istället). Om det blir ett sådant tillfälle kommer information komma ut här på laget!
Med vänliga hälsningar
Inga kommande aktiviteter
Skriver du här om det inte blir något nu på tisdag? I kalendern är inga tisdagar inlagda i april.
RapporteraRapportera
Hej! Undrar om det är träning imorgon?
RapporteraRapportera
Vi undrar samma om imorgon ☺
RapporteraRapportera
Ja imorgon är det träning! På Torsdag får vi ev. reda på mer info om tiderna framöver och när hockeyn har matcher
RapporteraRapportera