Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ope IF P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ope IF P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Två dagar av gruppspel är avklarade!
Vi visste det redan innan, men efter 9 spelade matcher kan vi återigen konstatera att grabbarna i vårt lag är duktiga. Vi gör många spelmässigt bra matcher och motståndet är tufft.
SUMMERING GRUPPSPELET
Lag 1 inleder cupen med en stabil seger mot Frösön. Därefter spelades två jämna matcher mot norskt motstånd. De sliter och jobbar hårt, dessvärre faller de på målsnöret med två uddamålsförluster. De slutar därmed trea i sin grupp och får nu ladda om för B-slutspel. Vi siktar för att göra "en favorit i repris" och ta hem det!
Lag 2 vinner sina två första gruppspesmatcher med stora siffror. Fint spel och många mål framåt. I sista matchen, mot ett väldigt spelskickligt Sirius, blir det förlust och de slutar 2:a i sin grupp och går till A-slutspel.
Lag 3 spelade i en jämn grupp, där de norska lagen spelade småfult. Matcherna var fysisk och tuff, med fint passningsspel och hårt jobb, går de segrande ur alla sina matcher. De vinner sin grupp och går till A-sluspel.
Det är roligt att två lag går till A-slutspel, men det tråkiga är att vi möter varandra redan i den första slutspelsmatchen (1/16) imorgon kl.08.00 i Ås. Det var inte så vi ville att det skulle bli, att behöva slå ut varandra så tidigt, men det slumpade sig tyvärr så. Vilket lag det än blir som tar hem den matchen så har vi ett lag vidare.
ÅTERKVALET
Man kan tro att det är färdigspelat för det lag som förlorar matchen i A-slutspelet imorgon, så är inte fallet i år för vår åldersgrupp. Storsjöcupen har infört något som heter Återkvalet Det innebär att alla lag som går till A-sluspel och åker ur 1/16- och 1/8-finalerna går vidare till ett paralellt slutspel. De gör upp om en plats, där de möter det lag som vinner B-slutspelet.
Vi vet med säkerhet att alla tre lagen kommer få tuffa matcher. Vi kommer att göra vårt bästa i de uppgifter som står framför oss. I slutändan är vi ett och samma lag som vinner eller förlorar dessa matcher. Som lag kommer vi att vara flera erfarenheter rikare, detta är bara ett steg på vår framtida fotbollsresa.
Tack för allt publikstöd på matcherna från vänner, släktingar, föräldrar och lagkamrater!
Vi ses i slutspelet!
/Tränarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Träning | 26 sep, 17:00 |
Frösö IF 2 (hemma) | 27 sep, 11:00 |
Träning | 28 sep, 17:30 |
Träning | 1 okt, 17:50 |
Träning | 2 okt, 17:50 |
![]() |
Mv-träning |
8 sep | JHFFs barn & Ungdomskonferens 2025 |
8 sep | Gåfotboll för dig 65+ |
13 aug | Ledare/Volontärer |
5 aug | Kvantumligan |
Vilka grabbar!! 👏👏 De gör det så grymt bra alla lagen!
RapporteraRapportera
Grymt jobb av alla er tränare som peppar och stöttar!⭐⭐⭐ Vi ska heja så mycket vi kan imorgon!
RapporteraRapportera
Grattis till Ope 3👏! Önskar er stort lycka till till nästa match!
RapporteraRapportera
Tack så mycket!
RapporteraRapportera