Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjeby IF F-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjeby IF F-13.
F-13
Följ oss för uppdateringar
16 augusti är det som sagt dags för den årliga ÖIF-dagen. För att få ihop en bra dag behövs det att alla lag bidrar. Arbetsuppgifter enligt nedan:
Kiosk och hamburgeri, 2 personer från varje lag.
Kl 8.30 - 9.40: F16 och F19
Kl 9.40 - 10.50: P15 och P16
Kl 10.50 - 12.00: P13 och F18
Kl 12.00 - 13.10: P14 och P19
Kl. 13.10 - 14.20: F17 och F13
Kl. 14.20 - 15.30: P17 och P18
Kl. 15.30 - 16.40: F15 och P12 (stänger kiosk 16, därefter städa undan)
F11 lotteriet kl 9.30-11.30 (en person/h räcker)
P11 lotteriet kl 11.30-13.30
Från vardera flicklag bakar en person chokladbollar (ca 30 st golfbollstora) och från vardera pojklag bakar en person en långpannekaka, ca 5x5 cm stora bitar. Fikat lämnas in på kansliet kl 8.30 på lördagen.
Alla som inte har arbetsuppgift eller bakuppgift lämnar 3 lotterivinster a ca 40 kr/st. Sätt ihop färdiga paket innan ni lämnar in dom. Tänk att det ska passa barn, helst något ätbart, ex chipspåse och godis. Föräldrar som har flera barn som spelar lämnar bara vinster för ett barn. Lämnas in på kansliet kl 8.30.
Varje lag bidrar alltså med 2 personer till kiosk/hamburgeri/lotteri, en som bakar samt lotterivinster för resterande.
Sedan är det mycket uppskattat om någon har möjlighet att vara med och ställa i ordning inför festen från kl.18 på lördagen och även hjälpa till med städning på söndagen från kl.13.
Så... är det någons om kan tänka sig att anmäla sig frivilligt till kiosk och hamburgeripasset som vi har kl.13.10-14.20? Sedan behövs en person till bakning. Frivilliga?
Inga kommande aktiviteter
Jag kan baka
RapporteraRapportera
Jag kan också baka men inte jobba då vi åker utomlands den morgonen.
RapporteraRapportera
Jag kan jobba i kiosken/hamburgare
RapporteraRapportera
Jag kan hjälpa till att ställa i ordning inför festen också
RapporteraRapportera
Ska vi sälja fika som vanligt till matchen som är under dagen?
RapporteraRapportera
Nej, det säljs fika och steks hamburgare under hela dagen gemensamt för alla ungdomslagen i öjebyn. Pengarna går till ungdoms som köper in saker och gör aktiviteter för ungdomslagen och ledarna. Där av alla lag i öif jobbar (2per lag) samt bakar fika (1per lag) och resten köper lotterivinster
RapporteraRapportera
Med jobbar menar jag steker hamburgare och säljer fika :)
RapporteraRapportera
Tack, då vet jag 😄 undrade eftersom vi annars skulle ha fika till matchen. Men då kan jag köra kiosk/hamburgare istället
RapporteraRapportera
Men toppen!
RapporteraRapportera