Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Hej!
På förekommen anledning skulle jag vilja trycka på vikten av att anmäla frånvaro i god tid innan träningarna. Om jag inte hört något utgår jag från att era barn kommer och planerar träningarna därifrån. Det skulle underlätta mina förberedelser avsevärt om förhinder eller sjukdom anmäldes till mig senast någon timme innan träningen börjar. Idag var vi 5 närvarande spelare där endast två förhinder anmälts. Tråkigt annars om jag får improvisera träningar för att antalet närvarande inte stämmer med de tänkta träningsmomenten.
Vad gäller korvgrillningen så vill jag först rikta ytterligare ett stort tack till Troys pappa som hoppade in och tog passet igår. Även här känner jag mig tvungen att göra lite förändringar då det brustit i rutinerna. Våra nya grillpass kommer delas ut under januari då jag kommer fördela dessa över er föräldrar. Det är jämn fördelning som gäller och precis som alltid är det upp till er själva att ordna ersättare om ni själva saknar möjlighet. Det gör inget om det är mor- eller farföräldrar, vuxna vänner eller ni själva som tar passet, det viktigaste är att passet fylls och att det är ni själva som ansvarar för er tilldelade tid. Det är inte acceptabelt att jag ska behöva agera reserv och fylla upp grillpass pga bristande planering fler gånger. När passen delas ut kommer jag bekräfta dessa med var och en och tyvärr känna mig tvungen att påminna frekvent om dessa.
I övrigt tycker jag att era barn gör ett toppenjobb, en stor fördel med inneträningarna är att vi får möjlighet att jobba lite mer med teknik och samspel vilket där åtminstone jag ser stor utveckling hos alla våra spelare! Kul tycker jag, och passa gärna på att berömma de allihop.
Som numera stående avslutning på dessa nyhetsinlägg vill jag återigen flagga för två ytterligare föräldrar att engagera sig som lagförälder och lagledare. Dessa uppgifter är var för sig inga stora uppgifter, de avser att stödja upp med anmälningar till cuper, sköta grilladministration och julkalendrar t.ex. Lagledaren stödjer mig på träningar och hjälper till med övrigt kring träningar och kontakt med föräldrar. Det är som sagt två ganska små uppgifter var för sig, men tillsammans med träningsansvaret börjar det bli alldeles för mycket jobb för mig att dra själv, och hittar vi ingen lösning på detta kommer jag avsäga mig tränarrollen. Jag hoppas ni har förståelse för situationen och att vi kan hitta två engagerade föräldrar till så att vi kan fortsätta ha ett bra lag för våra barn.
Jag skulle uppskatta om ni kan bekräfta med en kommentar att ni läst detta så jag vet att informationen nått alla.
| Träning | 19 maj, 16:45 |
| FC Trelleborg (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 16:45 |
| Träning | 25 maj, 16:45 |
| Träning | 26 maj, 16:45 |
Ok 👌 /Mathias
RapporteraRapportera
Ok👍
RapporteraRapportera
ok
RapporteraRapportera
Ok 😊
RapporteraRapportera