Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Långareds BoIS Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Långareds BoIS Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Då var då den första halvan av serien färdigspelad i och med onsdagens möte med Frisco. Man kan dock tro att det var två lag från olika divisioner som möttes då Bois var flera klasser bättre än Frisco. Lyckligtvis så avtog störtskurarna lagom till matchstart, regn kan annars ändra de mesta förutsättningarna radikalt.
Laget för dagen:
Kula
Aron, K-M, Simon, Andreas
Marcus, Jimmy, Gabbe, Emanuel
Tobbe, Jerry
Bänken: Bena, Pelle, Emil, Viktor, Simeon och Janne J.
Bortalaget startade faktiskt matchens två första minuter rätt piggt, men det var också det enda de hade på hela halvleken. Redan i tredje minuten letade sig Alfredssons frispark från mittplanen sig hela vägen in i mål. Skall dock sägas att målvakten gjorde en lika stor felbedömning som mamma Penttinen gjorde när hon trodde att hon skulle få lugna barn. Och på den banan fortsatte halvleken och efter 25 spelade minuter stod det 4-0 i Bois-favör. Målskyttar i tur och ordning: Tobbe P gånger två och sedan Jimmy. Trots ungefär 10 klara målchanser till så stod sig resultatet halvleken ut.
I Andra dröjde det inte mer än fem minuter innan Bois gjorde nästa mål, denna gången var det Aronssons pöjk som satte dit bollen. Tyvärr skall det dock tilläggas att han satte dit den i eget mål. Lustigt nog var de tre sista bolltoucherna från Långaredspojkar. Men Bois studsade snabbt tillbaka på banan igen. Bjärkes blonda furie Jerry satte femman innan Tobbe P satte punkt för sin kväll när han fullbordade sitt hattrick. Direkt efter det målet bytte han ut sig själv och åkte hem då barnvakten hade fått nog. I målväg för Bois del slutade det precis som det började, sjuan sattes av Simon. Detta återigen på en fast situation, denna gången en straff. Innan slutsignalen kom så satte gästerna ett tröstmål som skrev slutresultat till 7-2.
På det stora hela skall nog Frisco vara nöjda med att det endast blev sju mål på Bois-kontot denna afton.
Fint anfallsspel och bra press matchen igenom, bortsett från en dipp första tio av andra då vi blev väl bekväma.
Nu då när halva serien är spelad så har vi ett försprång till tvåan Mjörn på fem poäng. Nu gäller det bannemej att vi ger järnet i höst och försöker utöka det försprånget.
Coach Mats har delat ut körvar:
2: Jerry
1: Tobbe P och Jimmy
// Kulovice
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera