Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kajutan BC KAJBC

Följ

KAJBC

Följ oss för uppdateringar
Följ
Kajutan BC
Boule
KAJBC

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 14 sep 2008 Ronny

    När vet man helt säkert om 2:a laget gick upp? Vad härligt det är med lagsport, i första omgången gick det ganska bra vs Värmdö men i 2:a omgången så gick det kastrull men då klev Tommy och Ove in o spela bra sen åkte vi dit på en grym flytgrej!! Men då hade Wicke, Siwan och Nettan redan säkrat upp matchsegern med seger i båda omgångarna! Som sagt skönt med lagspel!! Grattis till 1:a laget och vetsen slickar såren i marmorn i vinter och avancerar tillbaka till tvåan nästa säsong! :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 sep 2008 RobbanP

    Först ska fira/gratta att troligen 2 lag gick upp en division i öppna.
    Där får vi lite tuffare och framför allt jämnare lag att tampas med. Steg 2 blir... lyckas vi få ihop folk till 3 lag 2009? 1 vet och 2öppna. Svar får vi runt årsskiftet när vi börjar räkna in licenser för KAJ.

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 sep 2008 Tommy Maria o Malte

    Vill härmed passa på att tacka alla som gjort så att kajutan fick upp 2 lag i Div3 denna helg inte bara tacka några som en del gör. även veteranerna skall tackas dom har kämpat väl dom med.
    Tommy Maria o Malte

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 sep 2008 Conny å Kerstin

    Grattis till uppgången båda Kajutanlagen. Ingen överaskning KAJ hade 2 bra lag. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 sep 2008 Packe

    Vi får inte glömma Robban.P, Roger och Tore som var med i våras och samlade poäng. Målet för seriespelet är uppnåt bra jobbat allihopa. Hoppas andra laget får gå upp som bästa 2:a.Hur gick det för veteran laget ?

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 sep 2008 inger

    Nu är ni uppe i div 3 tack för dom här två kämpiga dagarna och grattis till Peter Patrik Robban L Carola och Janne Pokalen hamnar i det glasade klubbskåpet i lokalen

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 sep 2008 ToBo

    Vettsen började med en oavgjord mot Tyresö, sen en katastrofal 0-4 mot La Fleur, lika dålig första omg. mot Åkeshov 0-2, sen lite possitivt- vi fick 2-2, så än finns det hopp om ett år till i 2an. M.V.H. Boholm.

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 sep 2008 Tommy Maria o Malte

    Tack Ronny du är en bra medspelare märks inte du är nybörjare i morgon vinner vi sista matchen så har vi gjort vad vi kan ove ställer in skärpan o siktet igen så går det bra.
    sov så gott alla kajutan boulespelare så syns vi på Estö IP i morgon kram från Hela Fam. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 sep 2008 Ronny

    Bra gnuggat idag alla! 1:a laget har 1 1/2 ben i trean och vi har väl en liten chans att avancera, vi får brotta ner Värmdö imorrn och sen hålla tummarna.
    Bra jobbat Thiel och Ove som fått släpa runt på en nybörjare hela dagen!
    Hur gick det för vetsen??

    Rapportera

    Rapportera

  • 12 sep 2008 Inger

    Gruset är kanon tänk på vad Lotta sa på kursen Lycka till i helgen i seriespelet

    Rapportera

    Rapportera