Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK.
Gamla Stan IBK
Följ oss för uppdateringar
Efter år av många och långa diskussioner är äntligen steget taget - stans två ledande Innebandyföreningar Gamla stan IBK och Skellefteå IBK har skrivit under ett samarbetsavtal. (bilden är en ung Oskar Norgren)
Gamla stan med en sprudlande och starkt växande ungdomsverksamhet med massor av talanger, ett IBK med rutin och erfarenhet, viktigt att poängtera att det INTE rör sig om en sammanslagning utan ett rent sportsligt utbyte till att börja med.
Avtalet är enligt Innebandyförbundet gällande och betyder att spelare kan representera båda lagen utan en massa svåra och snåriga övergångsregler. Förhoppningen är att detta inte bara ska ge styrka åt Gamla stan och IBK utan stärka hela Innebandy Skellefteå och skapa en bra grund för en stark tillväxt på herrsidan.
Rasmus Karlstén och backen Oskar Norgren blir de första att ta klivet från Gamla stan till Skellefteå IBK. Efter 10säsonger i den svart gula träjan önskar föreningen killarna stor lycka till i sitt nya lag.
I gengäld kommer Gamla stan att få låna spelare från Skellefteå IBK. Tränaren och rutinerade Lars Ekesryd kommer dessutom att bli huvudansvarig när det gäller spelide, filosofi och träningsupplägg. Lasse har mångårig erfarnehet från elitserien men också från utlandet som proffstränare i Schweiz.
DamJun Träning | 4 jun, 18:00 |
Damer Allsvenskan Träning | 4 jun, 18:15 |
Damer Allsvenskan Träning | 5 jun, 19:00 |
DamJun Träning | 5 jun, 19:00 |
P-13 AVSLUTNING | 7 jun, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera