Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalby BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalby BK.
Dalby BK
Följ oss för uppdateringar
Jonna Malmgren åkte med skånelaget till Tyskland och Baltic Sea Youth Games.. Hon tävlade i 46kgs klassen och fick gå 5 matcher. Jag vill säga att hon gick sin tuffaste tävling hitills då hon fick möta både en tyska och vitrysska som är klara för ungdoms EM senare i år. Hon vann över tyskan, rysskan, polskan och litauiskan på ett övertygande sätt. Mötet mot vitrysskan blev en riktig rysare, Jonna tog ledningen med 6-2 i första perioden men vitryskan kom tillbaka till 6-6 innan Jonna på nytt attakerade och fick en 2a till. Matchen slutade 8-6 och Jonna fick sitt Guld.
Även Natalie, Mathilda och My var och tävlade i Tyskland, nämligen i Ladenburg. Både Natalie och My vann Guld efter 5 segrar och övertygande brottning. Mathilda tog silver efter fin brottning med 3 vinster.
Grattis till medaljerna/Uffe & Robban
Här kan ni läsa Jonnas reseberättelse från Brandenburg
En reseberättelse av Jonna Malmgren.
Baltic Sea Youth Games i Tyskland
Vi samlades tidigt på morgonen i Malmö för att sedan åka tillsammans i en buss till Tyskland med de andra sporterna, judo, tyngdlyftning och boxning.
Vi tog våra platser i bussen och fick tydlig information av busschauffören om vad som gällde inför helgen. Sen var vi iväg mot Danmark där vi skulle ta båten över till Tyskland.
När vi väl var i Tyskland återstod de den långa biten kvar ner till Brandenburg. Den färden tog 5 timmar och på vägen hann vi med ett stopp.
När vi steg av bussen fick vi alla e
n chock, temperaturen hade stigit och värmen slog emot oss när vi steg av. Många bytte ut sina långa byxor mot shorts innan vi fortsatte och köra mot slut destinationen - Brandenburg.
Efter ungefär 5h var vi äntligen framme i Brandenburg och varje sports ledare tog sina idrottare och gick dit de skulle.
Brottningen hade med sig 4 tjejer och 7 killar med sig från team Skåne, de var:
46kg - Jonna Malmgren
52kg - Ida Jönsson
60kg - Johanna Lindborg
70kg - Alexsandra Sandahl
46kg - Samuel trellid
54kg - August Eriksson
63kg - Anton Rosen
42kg - Max Scharfenort
50kg - Harry Boström
58kg- Simon Sjöstrand
85kg- Oskar Svensson.
När alla var klara åt vi mat vid arenan och sen rullade bussen vidare mot hotellet där vi skulle sova. Vi blev då uppdelade i grupper, och varje grupp fick varsin lägenhet. Vi var på hotellet i ungefär en timme för vid klockan 18.00 så skulle vi på invigningen av Baltic Sea Youth Games. Där fick vi se akrobatik, tal, konster och dans.
Tävlingsdag
Vi steg upp vid 7.30 för att äta frukost och klockan 8.30 gick vi till tävlingen. Vi hade 3 km till hallen och det var ohyggligt varmt ute, redan klockan 8.30 var det 30 grader.
När vi anlände till hallen efter ungefär 30 minuter var en del brottare från de andra länderna redan på plats. Vi parkerade oss på några bänkar och tog på oss våra brottarskor och satte igång och värmde upp ungefär 20 minuter innan tävlingsstart.
De var varmt i hallen och även utomhus så en dag som denna gällde det att dricka och äta mycket för att orka tävla och prestera. Prestera var något vi lyckades väldigt bra med tycker jag. I slutet av dagen hade vi brottare tagit 2 guld, 1 silver och 3 brons sammanlagt. Motståndet var hårt och tävlingen var bra arrangerad.
Senare på kvällen åkte vi tillbaks till arenan för att äta och de hade även arrangerat ett disko för de som ville.
Vi brottare tillsammans med judo och några till gick till stranden precis intill där vi badade och spelade volleyboll.
När de började åska lite kände vi att de inte var något vidare smart att vara på stranden så vi bestämde oss för att ge de där diskot en chans. Där var mycket folk som dansade och sjöng och hoppade i takt till musiken, även ledare.
Dagen led mot sitt slut och vi återvände tillbaka till hotellet, spelade lite kort och roade oss i ett par timmar innan vi gick till sängs.
Dagen där på starta vi dagen med att kolla på lite boxning. Det var nämligen en skåning som var i final. Han förlorade matchen men kämpade väl.
Hemresan gick som den skulle, vi hann med ett stopp, hann med båten och de flesta kände nog sig nöjda med helgen.
Med oss hem tar vi minnen och erfarenheter.
Alla resultaten finns här:
http://www.liga-db.de/…/150704_Brandenburg_Hav…/indexGER.htm
/Jonna Malmgren, Brottare, Team Skåne
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera