Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalby BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalby BK.
Dalby BK
Följ oss för uppdateringar
Dalby Brottarklubb varit i Göteborg och tävlat på en av Europas största tävlingar, Soft Touch Open. Vi hade för första gången på länge både tjejer och killar med oss vilket var mycker roligt för alla!
Så här gick det.
2 Guld, ett brons och en fjärdeplats!
Julia Thomsen tog Guld i KvU 70 kg genom att vinna alla sina fyra matcher på fall. Jonna Malmgren tog Guld i Fä 40kg utan att tappa ett enda poäng och blev utsedd till tävlingens bästa tjejbrottare och erhöll ett stipendie på 1500kr och en jättepokal.
Sara Ahlgren tog brons i KvU 52 kg, en bra uppladdning inför Nordiska mästerskapen i Finland för ungdomar nästa helg, där hon är uttagen i att delta för landslaget.
Nanny Jönsson tog en fjärde plats i KvU 56 kg efter fina kämpamatcher. Lina Widbom blev oplacerad men gjorde bra ifrån sig. Killarna, Simon Valfridsson, Isaac Nilsson, Albin Magnusson och Isak Müller kämpade väl och skaffade sig bra med erfarenhet inför kommande tävlingar.
Berättat av de stolta tränarna Uffe Kingberg, Victoria Jeppsson, Johan Müller och Robban Jeppsson.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera