Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIF Barrikaden Senior Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AIF Barrikaden Senior Herrar.
Senior Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hela 32 spelare på dagens inomhusträning. Flöt ändå på ganska bra och spelkvalitén förvånansvärt
bra med tanke på hur många helt nya och nygamla som var där vilket innebar att väldigt många aldrig spelat ihop.
Som lagindelare måste man också vara nöjd. Av dagens 12 matcher slutade 4 med oavgjort (en faktiskt 0-0 vilket är väldigt ovanligt), 7 med uddamålssegrar och bara en med större marginal än så nämligen 3-1.
Segrade gjorde lag Grön (som bestod av Martin, Bagher, Mohammed, Nyrén, Alex, Peter och Kristoffer) på 11 poäng på de 6 matcherna. Gul kom 2:a på 10 poäng men var obesegrade. Trea kom lag Röd på 8 p och sist lag Blå med 3 p.
Inget lag gjorde mer än 9 mål på sina 6 matcher
(á 8 minuter) och målsnittet blev extremt låga 2,25 pr match vilket är ett gott tecken. Inte ens på slutet, när folk annars brukar vara trötta, rann det iväg med några hawaiimatcher med typ 5-5-resultat.
Exklusive lag Guls sista mål där jag inte uppfattade målskytten så delades skytteligesegern av Pascal lag Blå, Mario lag Gul och Peter lag Grön på 3 mål.
Gula laget obesegrade kaouuoozzzzz,klippa tung,Fult på grajorr på bilen
RapporteraByte av plats för träningen på lördag. Samma tid men i Latinskolans sporthall istället... Sprid!
Rapportera
Har en dryg tenta i fonetik på fredag, men ska se om jag kan hinna träna i morgon ändå. Missade tyvärr i lördags.
Rapportera