Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIF Barrikaden Senior Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AIF Barrikaden Senior Herrar.
Senior Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hej gott folk.
Vilken tid är det träning nu på onsdag?
För övrigt har jag legat sömnlös och funderat hur det gick till att blått lag inte vann turneringen på lördag...om det är hit man skickar protesten, så är den nu alltså skickat. Ed
Gårdagens testmatch för nya spelare finns redovisad under försäsong 2010 - ett begrepp som skulle vara liktydigt med träningsmatcher men som inte förutsåg sådana i december.
Rapportera
Jodå, riktiga mål var det Pontus. Däremot blev vi inte insläppta förrän 10 över.
Jag glömde förresten en sak: vår nestor Richard Nyman fick denna gång spela i anfallet (åtminstone såg det så ut men eftersom man i princip bara spelade med en back, Edvard, så kan man väl inte vara riktigt säker) och gjorde med den äran. Han blev dagens skyttekung med sina 3 mål. Därefter kom Florian och Mario med 2.
Synd att man är sjuk så att man inte kunde vara med idag. Hade ni riktiga mål denna gången? :)
Rapportera
Kort rapport från dagens inomhusträning i Kulladals Sporthall (dj-t bra hall):
Vi var 23 stycken vilket kändes väldigt lagom. Det vinnande laget bestod av följande utespelare (vi hade bara 2 målvakter så de gick runt mellan lagen):
Visvari, Martin, David, Mohammed, Johan, Andy och Mario
När det gäller gjorda mål slog vi denna gången rekord igen ("neråt" alltså) och det speglar verkligen de enormt många missarna i solklara lägen, ofta med målvakten överspelad och flera gånger från typ 1 meter och öppet mål. Annars var det bra tempo och rätt så bra spel.
Målsnittet blev exakt 1 mål per match och inte i någon enda match gjordes det mer än 2 mål.
Det vinnande laget hade en målskillnad på 4-3 efter 8 spelade matcher!!
Som kuriosa kan också sägas att det vinnande laget släppte in sitt första mål efter c:a 43 minuters spel!!! Man spelade ett mer disciplinerat försvars/positionsspel än de övriga 2 lagen och det var det som avgjorde vår lilla turnering.
Eftersom gult lag hade en poäng mer än blått lag så vann gult. Kan det vara så att du är så gammal så du räknar 2 poäng för seger?
RapporteraJag gissar på följande tabell men här får ju Bengt rätta mig:
gult: 3 3 2 12p
blått: 2 5 1 11p
Träningen är kl 18 på heleneholms konstgräs.