Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Viking HC A-lag

Följ

A-lag

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 9 nov 2008 Domar´n

    Det är 1-1 efter 1a perioden.

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 nov 2008 Jan-Olov

    Period 1 1-1 Ser bra mycket bra ut

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 nov 2008 Undrar

    Vad står det efter första??

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 nov 2008 vikingfans

    LYCKA TILL i AFTON VIKING VI TROR PÅ ER :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 nov 2008 Domarnivå

    Utan domare inga matcher. Det klagas på att domarna håller för låg nivå även i Elitserien och detta hänger med ända till ner till juniorserierna. Kan det inte vara så att supportrar, ledare och spelare har en övertro på sin egen kapacitet också. Den egna nivån kanske inte heller är så hög. Fundera på det. Min favoritsport har varit hockey i många år och jag har dömt i många år och jag har varit ovän med domare när jag spelade själv, jag har skrikit på domare som publik och alla som själva dömt hockey någon gång kan säkert hålla med om att den bästa platsen för en domare är på läktaren, där har man bäst överblick och så har man många experter till hjälp Det som jag dock har lärt mig under alla dessa år är att de ledare och spelare som skyller förluster på domare ofta inte fokuserar på rätt saker på isen och därigenom blir ett sämre lag.

    Go VHC!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 8 nov 2008 Jan-Olov

    Kils AIK-Arvika HC 6-6

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 nov 2008 Jan-Olov

    Nu drar vi till Västmanland och bärgar några poäng med hem till Hagfors.Jag tar bilen till Fagersta och fixar periodresultat och några bilder på VHC,s KÄMPAlag och förhoppningsvis mål(snygga som enkla) bara pucktrasan för en gångs skull studsar vår väg!!! Kasta er i bilarna och möt upp på Fagerliden.Vi HÖRS och SYNS. /Jan-Olov

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 nov 2008 Farbror blå

    Hjärtat sade Viking efter en fin upphämtning.
    Ögonen registrerade Kskoga som en rättvis segrare sett över hela matchen.
    (jag har inget synfel).
    Vad kan man begära av de svartvitrandiga ? Förmodligen inte mer än vad vi nu ser.
    Håller annars med Örjan-kul om sandlådenivån kan hållas borta från detta forum.

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 nov 2008 Crewet

    Gnällskoga.. Du har inte tänkt på att korta ner inläggen lite så man orkar läsa.. I stället för att skriva presidenttal varje inlägg

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 nov 2008 Karlskoga

    Kan jag faktiskt hålla med om, på planen så tycker jag också att det kan vara en del gnäll som jag sett, än idag.

    Men att skylla en förlust på en domare är ganska lågt. Ja Viking ses ju som ett gnäll lag med oförstående publik sen många år tillbaka.
    Tror att det har med att göra med den där kvalmatchen för många år sen då det blev straff i slutminuterna, och det kastades in saker och spelare hotade domaren, därav fyra eller fem avstängningar.

    Jag tycker domarnivån generellt sett är låg på den här nivån men jag skall förtydliga det också att vi är ju egentligen inte bättre.
    Ingen är ju felfri och inte domaren heller, ett bra lag skall kunna spela i underläge men blir världens liv för 2 minuter i båset, därav förlust.
    Ett bra lag har den disciplinen att inte lägga irritationen på domaren.

    Alltså en gammal klyscha säger ju att man inte skall lägga irritationen på domaren för då förlorar man matchen. Det måste man verkligen lära sig i dessa serier för domsluten kan vara knepiga ibland och det är bara acceptera.

    Jag tycker vissa domare är riktigt dåliga men Sandahl, de få matcher jag sett är bland de bästa vi kan få. Sen är det att acceptera att det blev som det blev, och ni som klagar på dem, prova döm själva istället. På läktaren ser man allt så mycket bättre också, de har inte 10 spelare som cirkulerar runt huvudet och händer situationen bakom dessa 10 spelare, hur skall en domare se det som vi från läktaren tycker är självklart?

    Var tvungen att ventilera lite självklara frågor, men vad jag vill understryka att det var trevligt att vara i Viking och se en väldigt underhållande match med klack och allt. Fortsätt så för det är mer än vad vi har i Karlskoga=)

    Lycka till

    Rapportera

    Rapportera