Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Viking HC A-lag

Följ

A-lag

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 24 feb 2009 Klas H till Trogen

    Att snacka kan bara ställa till problem. Hört flera spelare som har tröttnat på detta skitsnack. Vi är faktiskt nykomlingar i denna serie. I fjol när vi gick upp var det inga som klagade på tränarna. Skall vi byta ut spelare också? Det är allas problem att vi ligger där vi ligger. Ser man inte det, stanna hemma istället för att vara trogen och gå upp tiita. men det är väl lättare att skylla allt på tränarna. Om vi rasar ur är väl du en av dom som kommer att säga vad var det jag sa.Men inte säga nått om vi hänger kvar. /mvh klas

    Ps. Skriv namn och stå för dina åsikter eller var tyst Ds

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 feb 2009 Trogen i Valhall varje


    Det är Viktigt med bra å rätt folk i båset, när det gäller
    Föresten, var finns grundspelet, Det går inte att bara köra på motståndare helatiden, Åter igen: att snacka efter säsongen kan vara försent.

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 feb 2009 Mupp #97

    Rolle#10, jag gick på hockey innan du var född, så jag kan trots allt en hel del om hockey. Du frågade efter mitt namn, jag skrev ju det precis som du gjorde, Rolle var ditt och Mupp var mitt.
    Sen ska jag säga att jag tycker du hör till de bästa i laget, så det var inget klagomål på dej. Däremot kan man fråga sej varför just ni har oturen att inte ha någon vinst på de senaste 13 matcherna? Endast en vinst på 17 matcher.
    Vad är det då som säger att ni ska börja vinna i kvalet? Ni måste sätta er ned och analysera vad som gått fel på senaste tiden. Kanske målvakten fått en osäkerhetskänsla mot sina backar, kanske forwards skjuter för lite, kanske de kör cirklar istället för att gå på mål direkt, kanske utvisningar tagna i fel lägen, kanske någon spelare har tröttnat under säsongen och mentalt inte orkar ladda om inför varje match (fixa en mental coach inför kvalet), m.m. Det är dessutom inte säkert att det är spelarna som det är fel på, utan att en nytändning i båset måste ske.
    Varje spelare kör sitt eget race och kanske en "5:a" fungerar, medan någon annan 5:a havererar, då är det förlust i alla fall. Hela laget måste fungera homogent samtidigt och inte var lagdel för sej. Fungerar en lagdel, då måste de andra se till att säkra bakåt och nolla sin del av matchen. På så vis kan laget vinna sina matcher.
    Ska vi förlora en match så ska det i alla fall inte vara med 2-8, 2-8 och 1-12. Samma lag spelade ni 3-5, 3-5 och 0-5 (tandskyddsmatchen).
    Nu får vi hoppas att det blir positivt tänkande och framåtanda. Viking ska egentligen tillhöra mitten av serien eller åtminstone 9-10:e plats denna säsong. Gör en "Malmö" i kvalserien. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 feb 2009 till "Trogen i Valhall varje m

    Du var säkert en av dom som var med och skrek att man skulle ta in nytt folk i båset. Nu när man försöker då är det fel också. Stanna hemma då om allt är fel. Dagen efter sista matchen. Då tycker jag det är läge att börja ge förslag till nästa säsong. Inte nu. När det är dags för kval. Men du vill kanske att Viking skall ner i trean. Nej jag håller med som nån annan skrev du är bara ute efter att provocera. Viking kvar i "tvåan"

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 feb 2009 !!!!

    Ja du "hmmm" du har rätt det spelar nog ingen roll vilka som coachade laget, de skulle spela lika ändå. Spelar materialet räcker inte till. Så är det bara. Det är bara ett fåtal som höjer sig lite.

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 feb 2009 hmmm

    spelar nog ingen roll om conny evensson coachade och Forsberg Gretzky och Crosby spelade i viking så skulle det finns de som klagade ändå. kommer man inte ifrån.

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 feb 2009 Till Fakta

    Behövs lite av varje!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 feb 2009 Fakta

    Till trogen!

    Det som har hänt med Viking efter jul kanske kan bero på att träningarna och inställningen från vissa spelare redan i sommar och höst var för dålig ? Nu är det bara att gilla läget och göra det bästa av situationen.
    En förändring i båset kan ofta hjälpa! Hoppas att Kjell och Thomas orkar ändra vissa spelare, som tror att det bara gäller att köra på folk. Nej nu behövs det tänkade och moral så kommer vi att lyckas.
    Lycka till i kvalet!!

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 feb 2009 Khc

    Lycka till i kvalet nu hårdingar=)

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 feb 2009 Fred

    Till "Trogen..."
    Jag har förstått att du är en person som har sett alla hemmamatcher i år och förstår att du är väl insatt i hur Viking spelar. Vad är det hos Viking som brister just nu? Vill veta i det stora hela vad som brister. Vem skulle du se i båset istället för Kjell? Finns det någon att tillgå? Det skulle vara roligt att höra dina lösningar.

    Rapportera

    Rapportera