Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tierps IF Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tierps IF Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Bortamatch mot tidiga serieledarna Kvarnsveden IK som är obesegrade så här långt. Matchen spelas på Stora Enso planens konstgräs. Förra säsongen slutade 2-2 i bortamötet och hemma slutade med en förlust med 1-3 för oss. Bägge lagen ser lite annorlunda ut idag och där hemmalaget får ses som favorit på förhand . Redan förra året så ansåg vi dom som ett utav dom bättre lagen i serien och var nog vår favorit till seriesegern då . Men det blev en 4:e plats för dom då och något säger mig att dom inte var helt nöjda med det då.
Men nu är det säsongen 2025 och nya förutsättningar , både vi och dom ser lite annorlunda ut rent truppmässigt. Förra årets interna skyttedrottning Emma Lindén på 24 mål är korsbandsskadad. Självklart tungt tapp men där 20 åriga Alice Andersson så här långt gjort 3 mål på tre matcher. Föreningen har även gjort en sent nyförvärv i 17 åriga försvarsspelaren Maja Lissel från Islingby lagom till sista april. Spelklar eller inte i morgon återstår att se.
I Tierps lägret . Vi har inlett årets serie med en förlust mot Enköpings SK UK med 0-3 på hemmaplan , ett resultat som inte speglade matchen . Det blev seger mot IFK Stocksund med 4-1 där spelet verkligen flöt på i andra halvlek . Men vi har varit trög startade i år , hoppas nu att de sista 45 min i senaste matchen gör att vi kan slappna av och prestera från min 1 i morgon.
Truppen: Sara H, Lovisa, Linnea , Elin, Sara S, Joline, Agnes V, Alisia, Mimmi, Maja S, Alice, Maja E, Jessica , Alva L, Jenna och Vilma S.
Träning | 4 jun, 18:30 |
Träning | 5 jun, 18:30 |
Ursvik IK (borta) | 8 jun, 15:00 |
Träning | 9 jun, 18:30 |
Träning | 11 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera