Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tierps IF Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tierps IF Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Nu på fredag så är det dags för den "riktiga första hemmamatchen " . Kl 1900 så är det då äntligen avspark på Vegavallen naturgräs. Motståndarna Danmarks IF kommer från två riktigt bra prestationer där man spelade 0-0 på bortaplan mot Upsala IF samt besegrade Gimo IF FK med 0-1 på bortaplan. Två riktigt starka prestationer !! I laget har man en del rutinerade spelare som spelat på högre nivå. I målet en mycket bra Tilda Keisu med största styrka i närspelet .
I Tierps lägret så var det igår en lugn träning då många var märkta av urladdningen mot Upsala IF då vi vann med 0-3 på bortaplan. Vi har haft en bra start i seriespelet där vi tar en match i taget, fokus på kommande prestation vilket inte blir någon skillnad på fredagkväll. Håller tummarna för ett bra stöd från hemmapubliken. Ta Er till Vegavallen , vi behöver er nu och framåt.
Truppen i morgon: Sara, Jenna, Linnea, Maja E, Agnes J, Eva, Frida, Alisia, Alice, Mimmi, Joline, Bianca, Rebecka, Lovisa samt Maja K.
Samling 1730
Syns i morgon , avspark kl 1900
| IK Frej Täby Fotboll (hemma) | 16 maj, 14:00 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Lindhagen FF (borta) | 24 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera