Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tierps IF Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tierps IF Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Tanken var att vi skulle spela 2 st matcher i morgon , Upplandscupen mot Östervåla IF i Heby och träningsmatch mot IF Brommapojkarna på Grimsta IP i morgon lördag. Men allt för många ligger i "febran sängen " och envisa förkylningar som ej släpper . Träningstrupperna har varit 50% iga under veckan och det är inte alltid det är bra med många syskon par i lagen , tyvärr .
Vi bestämde därför under torsdagen att tyvärr lämna återbud till IF Brommapojkarna för att istället ta tävlingsmatchen mot Östervåla IF med de övriga . Tråkigt självklart , men nu är det som det är . Det som ändå kommer att bli kul under morgondagens match mot Östervåla IF är att vi får se en handfull riktigt intressanta framtida unga spelare i en bättre miljö. Och vi har en del " hyperintressanta " spelare som vi i föreningen måste ta hand om på bästa sätt .
Då det gäller Upplands cupen så har vi de senaste åren haft förmånen att gå hela vägen till final till hösten . Vi ser ändå cupen som en chans till "extra" matcher då man ibland råkar ut för inställda träningsmatcher . Och denna gång så är det vi som ställer till det för IF Brommapojkarna .
Syns på vallen kl 0730 för avresa till Heby
| Enköpings SK UK (hemma) | 8 aug, 14:00 |
| IFK Stocksund (borta) | 15 aug, 13:00 |
| IK Sirius FK (hemma) | 22 aug, 14:00 |
| IK Frej Täby Fotboll (borta) | 30 aug, 17:00 |
| Lindhagen FF (hemma) | 5 sep, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera