Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tvärskogs IF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tvärskogs IF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Resultat: Tvärskogs IF - Nickebo IK= 2-1
Målskyttar Tvärskog: Linus Eriksson, Mårten Hördegård
Målskyttar Nickebo: Okänt
Då var tredje segern ett faktum då division 4-laget Nickebo stod för motståndet. Ett Nickebo som kom med endast en avbytare på grund av skador och sjukdomar fast deras startelva var ordinarie.
Tvärskog ställde upp med följande mannar:
Målvakt: Henrik Nilsson
Försvar från Höger: Blomman, Ola, Kirre och Ante
Mittfält från höger: Linus "illern" Eriksson, Sjöstrand, Jonas K, Jonas Ö
Anfallare: Mårten och Patrik
Avbytare: Juel, Sebbe, Elof och bröderna Andersson (de båda bröderna skulle senare på eftermiddagen till Kanarieöarna).
Första Halvlek:
Tvärskog gick ut stenhårt med hög press och mycket rörelse. Det märktes att alla var spelsugna och fokuserade på sin uppgift. Vi hade även mycket rörelse i våran uppspelsfas och det som har varit problem med innan, att få längre anfall, fungerade utmärkt. Trots detta blev det bara ett par halvchanser utan resultat.
Denna intensitet och rörelseförmåga mattades av efter 10-15 minuter och Nickebo kom upp i banan och hade en period där de var mycket bättre än oss. Mest på grund av att de vann mittfältet och startade snabba anfall. Det vaskades fram ett par chanser åt deras håll och efter 30 minuter var det dags. Efter en tilltrasslad situation rensar vi bollen för löst och den hamnar istället till en Nickebospelare som klipper till och med hjälp av en tvärskogsspelare styrs den in i eget mål. Henke är chanslös och 1-0 till Nickebo är ett faktum. Patrik fick tyvärr gå ut efter en ryggskada. Ingen allvarligt men tillräckligt för att inte kunna fortsätta. Patrik ut - Juel in vilket innebar att Linus klev upp på anfallet och Juel gick in på en kant.
I vanliga fall brukar man stressa precis efter att motståndarna har gjort mål men icke! Det verkade som att alla fattade att vi måste gå tillbaks där vi var när vi började matchen. Vi började spela bollen längs backen och vi var tillbaka i matchen. Trots detta så uppstod inga bra lägen. Men när cirka sju minuter återstod kom blomman upp i banan och med en dubbelvägg spelade han fram Mårten som med en lätt vrickning petade bollen i mål. Skottet var inte hårt men vad gjorde det? 1-1 kom välförtjänt och vi var på gång!
Andra halvlek: Vi fortsatte där vi slutade och körde mer och mer slut på Nickebo som fick den gamle tvärskogsanfallaren Bojan skadad precis innan halvleken. Vet inte om det var allvarligt men tråkigt i alla fall. Vi stressade inte utan spelade längs marken och kom till farliga lägen gång på gång. Efter 10 minuter kom Jonas runt på kanten och hittade med ett inlägg Mårten som hade öppet mål vilket resulterade i...miss. Vi trummade på och den som stack ut mest var motståndarens mardröm Linus "illern" Eriksson, vilken krigare! Gång på gång stressade han sönder både backlinje och målvakt och skapade i princip chanserna själv. Dock inget mål men kul och se det slitet han lägger ner utan boll!
Men belöningen skulle komma! Med cirka 20 minuter kvar får Mårten bollen, vänder upp och serverar en smörpass i djupet till Linus som iskallt rullar in bollen bredvid målvakten. 2-1 och vi spelar riktigt bra fotboll! Vi fortsatte spela längs marken och det var en riktigt kul match att spela! Vi bytte med cirka 15 minuter kvar: Kirre och Ante ut - Sebbe och Elof in. Elof in som mittback och Sebbe in som vänsterback.
Nickebo började sukta efter mål och började slå långbollar bakom våran backlinje. De skapade inte någon direkt kvitteringschans utan det var närmare åt andra hållet då Mårten vände bort två försvarare och placerade bollen klockrent i stolpen och direkt ut till målvakten. Med lite tur där med bollbanan hade 3-1 varit ett faktum.
Sammanfattningsvis en mycket bra match! Vi ville spela fotboll och behärskade det mycket bra. Som Ola sa efter matchen: -Kul och komma till ett spelande lag!
Berömmet går till Jonas Österberg och Mårten Hördegård som visade upp bra spelsinne och fin teknik. Plus även till Blomman som kom upp fint på sin högerkant flera gånger om i matchen!
Nu tränar vi på i veckan och blickar framåt mot nästa match mot Orrefors!
OBS! Tänk på att träningarna på södra utmarken nu är slut och därmed är alla träningar i Tvärskog klockan 18:30-20:00!
Hade! /Martin
| Mönsterås GOIF (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Bergkvara AIF (borta) | 16 jun, 19:00 |
| Gullabo-Gullaboås (borta) | 23 jun, 19:00 |
| Persnäs AIF (hemma) | 27 jun, 16:00 |
| Runsten-Möck. IF (borta) | 7 aug, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera