Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torna Hällestads IF P-06
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torna Hällestads IF P-06.
P-06
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Äntligen snart dags för årets Gothiaresa!
Vi samlas på Tornavallen den 14 Juli kl 09:00 för gemensam information till alla föräldrar.
Bussen går senast kl 10:00 Vi kör till Göteborg med ett stopp, ta med matsäck (och kanske lite godis) för detta stopp . Lägg matsäcken i låda som kan slängas när vi kommer fram så slipper ni mögliga överraskningar vid hemkomsten! Middag ätes på kvällen på skolan när vi kommit fram och installerat oss.
Vi bor på vi skall bo på samma ställe som i fjol ( Nya Munkebäck) dock har det bytt namn till Bernadotte Gymnasiet på Skånegatan 18 - ett stenkast från Heden, Ullevi och händelsernas centrum. Där bor vi med THIF:s flicklag samt massa andra lag från när och fjärran. Varje lag har ett klassrum var och det kommer bli trångt. Ta med badtofflor/foppatofflor då vi går iväg till dusch samt att toaletterna inte alltid är så fräscha.
Denna gång har vi ett 05 lag för killarna vilket innebär att vi har en match på måndag en på tisdag och en på onsdag. Se gothia cups hemsida eller ladda ner gothia appen för senaste information om spelplats och tid. Detta kan nämligen ändras.
Pengarekommendationer
Vi rekommenderar runt 700-800 kr beroende på hur köpgalen man är. Förra året var uppskattade dyrgripar följande: Åkpass Liseberg ca 350 kr, T-shirt 100-150 kr, andra sportkläder, Godis och glass. Mat, logi och transporter är ju redan betalt.
Pass/ID-kravet
Alla spelare måste identifiera sig med giltigt pass eller ID-kort. Om detta saknas får man helt enkelt inte spela några matcher.
Mobilpolicy
Mobiler tas med på eget ansvar. Tyvärr förekommer stölder på Gothia så det gäller att hålla reda på mobilerna. Under matcherna kommer det finnas möjlighet att lämna in mobilerna till tränarna. Vi kommer att dela upp killarna mellan tränarna så att vi har koll på några var.
Föräldrapolicy
Alla föräldrar måste vara nåbara och ha möjlighet att hämta sin spelare vid (Gud förbjude) en svår skadesituation (de lätta klarar vi av själva!). Om ni inte kan det, ge oss uppgifter till någon annan som kan. För att vi ska ha en aktuell telefonlista vill vi att ni kontrollerar kontaktlistan på laget.se . OBS!!! Se till att din kille har alla ledares telefonnummer! (finns på laget).
Vi välkomnar förstås en hejarklack! Möjligheterna att prata med din favoritspelare ges i samband med matcherna (till och från) och när vi är på Liseberg (på tisdagen). I övrigt vill vi att killarna hänger ihop med laget hela vistelsen. Bara de som bor på skolan (med särskilt Gothiapass) får vistas där. Ni kan dock möta upp oss utanför enligt överenskommelse.
Hemresa
Erfarenheten från förra året var att många är rätt nöjda efter att vi åkt ut ur turneringen, som vi troligen gör på torsdagen. Vi planerer att göra ett restaurangbesök på Torsdag kväll som avslutning på veckan. Då är Föräldrar syskon och andra supportrar också välkomna att vara med (på egen bekostnad så klart). Tränarna är också trötta vid det här laget och ser helst att föräldrar tar över ansvaret på fredagen. Många åkte förra året hem med förälder eller någon kompis förälder. Vi tänker att det blir samma i år. Om ni inte tänkt besöka Gothia och har svårt att ta över ansvaret så kontakta oss tränare eller hör med någon annan förälder om det finns plats i någon bil som går hem. Förra året åkte också några hem med tåg. Finns en tråd på laget om vilka som har bilar som åker hem.
Om du har några fler frågor: ring eller mejla oss! Vi ser fram emot årets Gothia med förvissning om att det kommer att bli en kul och spännande vecka! Tack för att ni hejar vid sidlinjen eller på håll!
Håll koll på laget.se! Mer information om packlista, schema för veckan, invigning Liseberg etc kommer!
Torny, Mathias, Tomas och Jens kommer att vara med som ledare.
Torny Eriksson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera