Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stigtomta IF Fotboll Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stigtomta IF Fotboll Herrlaget.
Fotboll Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Igår hade Stigtomta IF upptakt med en hel del nya ansikten på plats. Ett av dessa var Marcus Langbrandt, känd från sin tid på SN-sporten och i IK Tun. Marcus skrev även på för Stigtomta IF under gårdagen och blir den första av nyfärvärven att presenteras i en matig intervju. Väl mött!
Namn: Marcus Langbrandt.
Ålder: 35.
Position: Vilsen... central mittfältare kanske funkar bäst.
Klubbar: Sonstorps IK, Borggårds IK, Finspångs BK, Igelfors IF, Grytgöls IK, Farstorps IK, Sörböle FF, Finspångs FK, IK Tun.
Meriter: Serieseger med Sörböle FF säsongen 2010 i division 6 norra Västerbotten, serieseger klass 5 med Finspångs BK 2002.
Största fotbollserfarenhet: Mest vid sidan av planen, men diverse uppvisningsmatcher samt i min ungdom testad till Östgötalaget.
Detta visste ni inte om mig: Har representerat inte mindre än fyra klubbar som inte har lag i seriespel längre... För gammal? Höll uppe med fotboll fem säsonger innan mitt försök hos Tun. Vid sidan av - hästägare, med minne för siffror och annat nörderi och låttexter (som jag även uppskattar att sjunga). Är roligare i skrivande form än muntligt.
Hej Marcus! Allt bra med dig?
– Jo tack, det rullar på. Solen skiner och allt sånt.
Under gårdagen dök du upp på Stigtomta IFs upptaktsträff. Enligt rykten var du ivrig på att få till en övergång. Hur känns det att nu mera titulera dig som en Stigtomta-spelare?
– Jag tror att intresset från klubbledningen och undertecknad var ömsesidigt. När samtal inleddes var jag tydlig med att jag på inget sätt ville skada föreningen med en eventuell signatur... Men givetvis känns det fantastiskt och det var inga hårda förhandlingar, det ska erkännas.
Vad fick dig att skriva på för SIF?
– Jag ville inte sluta min karriär på det sättet som det blev i IK Tun, med bleka insatser av mig själv och nedläggning av klubbens representationslag. Stigtomta ligger bra till för min del både sportsligt, personligt och geografiskt.
Har du hunnit bilda dig en uppfattning av klubben, eller hur är din bild av Stigtomta IF som förening?
– Har så klart följt Stigtomta IF under mina år som sportjournalist och där finns duktiga spelare, en livfull organisation runtom, hyggligt drag i sociala medier och bra stöd på orten. Bra rykte.
Vad kommer du att bidra med på fotbollsklubben och/eller i omklädningsrummet?
– Jag tror att jag kommer vara mer uppskattad utanför än på planen... Jag ska givetvis göra mitt bästa för att bidra till god stämning på båda håll. Är inte den som kommer ikläda mig någon stjärnroll. Jag hoppas få brinna för detta och jag ska även sprida klubbens goda ord och rykte i sociala medier: när jag spelade i IK Tun var faktiskt nyckelspelare i Bissarna intresserade av övergång till Tun… utan skryt tack vare mitt engagemang.
Din senaste klubb vara antagonisten IK Tun, som tyvärr inte existerar i samma utsträckning längre. Är du orolig över de lokala småklubbarna? Vad som man göra för att förhindra att fler klubbar går samma öde tillmötes?
– Tidens tand är sådan. Jag vet själv, föreningar jag representerade runt millennieskiftet hade då både A- och B-lag. Klubbar som inte ens finns, eller har seniorverksamhet längre.
Folk har blivit mer egoistiska, byter klubb och lämnar den gamla åt sitt öde trots andra löften. Ger man sig in i en sak som berör andra människor än en själv får man försöka fullfölja det. Man får försöka ställa upp och inte bara skita i att dyka upp. Bra och tydliga band mellan ungdoms- och seniorverksamhet inom föreningar är ett steg, kringarrangemang ett annat. På lägre nivån är ju trivseln mer a och o.
Om du skulle beskriva dig själv som fotbollsspelare, hur skulle den beskrivningen låta?
– Dålig. Räcker det? Min far har uttryckt vid några tillfällen i samtal med bekanta att "Ja hade Marcus inte varit så förbannat lat så kanske han hade blivit en riktig fotbollsspelare". I nuläget är orken min troligen största brist, men är väl okej med boll, har mina stunder och det är aldrig för sent att ge upp. Hoppas verka peppande, positiv och engagerad och få med mig lagkamraterna när jag på plan.
Kan vi förvänta oss mer publicitet i SN nu med dig i klubben?
– Jag har ju faktiskt, sedan drygt en månad tillbaka, slutat på sportredaktionen. Men jag är kvar på tidningen och kommer så klart lobba mycket för den lokala fotbollen när tillfälle ges - och vem vet, bra rykten kan ju alltid nå sportredaktionen även om den tappat mycket fotbollskunnande nu...
Baserad på upptakten och genomgången av tränarstaben/spelartruppen. Vad tror du om Stigtomta IF 2018?
– Har de senaste säsongerna haft Stigtomta IF som en klar outsider till seriesegern och kanske borde resultaten vissa år rentav varit ännu bättre. Men behålls stommen och kryddas med de riktigt skickliga nyförvärv som jag vet är på väg in plus en bred och kunnig ledarstab med lite nya influenser – då blir det riktigt intressant. Vi bör sträva mot toppen.
Till sist, vad vill du hälsa till läsarna av denna intervju?
– Ni blir vår tolfte spelare säsongen 2018. Kom så krigar vi för er.
Tack för din medverkan och välkommen in i SIF-familjen!
– Tack så mycket, vi ses den 8 januari (Elvis Presleys födelsedag!).
SIF FÖRSTÅS KOM MÉ OSS!
JW
| Träning | 2 jun, 18:30 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Loftet bokat F13 | 5 jun, 17:00 |
| Eskilstuna Babylon/Syrianska Eskilstuna IF/IF Verdandi (hemma) | 7 jun, 11:00 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| 16 maj | Anmälda till Fotbollsskolan |
| 12 maj | Fotbollsevent i kungsträdgården |
| 28 apr | Månadsbrev april |
| 24 apr | Anmälan till fotbollsskolan |
| 15 apr | Snart dags för fotbollsskola |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera