Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Eskilstuna Rugby
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Eskilstuna Rugby.
Eskilstuna Rugby
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi genomfört ytterligare två träningar sedan första passet för året, yes! 🙌
❤️ En liten Återblick till torsdagens träning - träningen innehöll ett fokus på kontakt med tacklingskuddar för att få känna på det fysiska med rugby, ruckspel varvat med teori och pulshöjande fysövningar. En kul träning enligt alla som deltog!
💛 Dagens träning erbjöd ett fokus på lite bollkontroll och lära sig grunderna i ett passningsspel, bland annat i form utav en övning vi kallar ”picadeli” för att aktivera passningsspel i tighta utrymmen samt passningar längs en linje av spelare.
Avslutningsvis spelade vi Touch-rugby för att knyta ann hela passet till en mer matchliknande situation.
Det är kul att se att det släpper för samtliga spelare från träning till träning, ett steg tryggare i taget, en del nya för året och andra gamla i gamet.
🔔 Framöver kommer det lite roligare nyheter att hålla ett öga på!
📣 Vi vill bli fler! Vill du ha ett, och/eller känner någon som du tror behöver ett, roligt sammanhang att få utvecklas i som person både fysiskt och psykiskt och få vara dig själv? Då finns vi på Fröslunda IP varje tisdag och torsdag kl 18! Ålder 6-18+ år, uppdelning av träning sker efter behov.
Kontakta oss antingen här, via mail eller telefon!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera