Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK P-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK P-2015.
P-2015
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vilka roliga och bra fotbollsveckor vi har haft, fullt med matcher och träningar. Vi ledare är imponerade av killarnas utveckling och inställning. Särskilt onsdagsträningarna ser man vilken karaktär vi har i laget. Att komma ned direkt från skolan i 30 graders värme och träna 1,5h på konstgräs kräver mycket, att dessutom göra det så pass bra som de gjort det är som sagt mycket imponerande. Vi ledare har sagt att vi får känna av om vi behöver avsluta tidigare de dagar det varit som varmast, men det har killarna inte gått med på :).
Ett par saker: Tänk på att vara i tid och ha med rätt utrustning, just nu är det tex mycket viktigt att de alltid har med vattenflaskor till träningen. Lägger in en checklista längst ned på vad ni som vårdnadshavare behöver tänka på till träningar så att alla vet vad som gäller.
Glädjande kalkyler från ekonomiavdelningen våra kioskförsäljningar har varit mycket lyckade, vi har sammanlagt sålt för drygt 7 000:- vid de båda tillfällena. Dessutom drog vi in drygt 4 000:- på Sportlotten, vi köpte för detta direkt in två avbytarbänkar som används vid det sista poolspelet, mycket uppskattat. Bra jobbat alla som varit med och bidragit!
Innan sommaruppehållet - Föräldramatch
Vi har några träningar kvar innan sommaruppehållet (2 juli-2 augusti) och har planerat in en föräldramatch på träningen den 28/6 (nästa ons). Många har efterfrågat att få möta er i en match igen och vi har därför planerat in avslutning med föräldramatch och grillning, boka in det i era kalendrar, förra året var vi 100 personer som var med på avslutningen.
Vi kommer där behöva hjälp med att grilla så ni som inte vill spela kan skylla på att ni ska ordna med maten :) skriv här under om ni vill hjälpa till att fixa med maten. Skriv också om ni önskar någon typ av specialkost så vi vet till inköpet.
Det blir alltså på ordinarie onsdagsträningen, prel plan är att spela 40-50 min och sedan äter vi lite grillat som vi bjuder på. En anmälan till denna träning kommer under veckan och ska besvaras senast söndag så vi vet hur mycket som ska köpas in (fyll i kommentarsfältet i den anmälan hur många ni blir).
Första halvåret i siffror:
Träningar (hittills): 41 st
Träningsnärvaro: 34 spelare har över 50% träningsnärvaro (av de som har under 50% är de flesta nya under året eller som pga andra idrotter inte kunnat närvara på alla, mycket bra!)
Antal poolspel/cuper: 13 matchaktiviteter.
Checklista träning
- Vattenflaska
- Benskydd
Se till att barnen kommer i tid, det innebär 10 min före träningen start. (På onsdagar kan det vara svårt men skicka ett mess/mail om ni blir sena)
- Rätt kläder, (kläder efter väder, regn, värme eller kyla gäller att man tänker till, fråga gärna om ni är osäkra)
MVH
Ledarna
| Örebro SK FK Vit 1 (hemma) | 22 sep, 17:30 |
| Adolfsbergs IK Gul (hemma) | 22 sep, 17:30 |
| Träning | 22 sep, 18:00 |
| Träning | 24 sep, 16:45 |
| Träning | 26 sep, 09:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera