Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Jag tycker vi går ut och har bra koll på ÖSK Söder defensivt sett. De kommer inte till några egentliga lägen överhuvudtaget alls. Visst att de hotar lite grann men en bra spelande backlinje håller de stången hela första halvlek ända fram till målet. Målet vi släpper in är en kombination av brist på aggressivitet och kommunikation. Det är deras högerback som bryter mönstret och får med sig bollen, egentligen från egen planhalva, och fortsätter ända in i straffområdet där han kombinerar, bollen studsar på någon, men där han i alla fall sen friställer Erik Björndal som kan rulla in bollen i nätet.
Väldigt surt då de inte har skapat någonting innan det, förutom några hörnor som vi har haft bra koll på.
Men innan, vi gör 1-0 relativt tidigt. Vi har bud på flera mål men tajmingen och killerinstinkten finns inte riktigt där. 1-1 i paus vilket kändes onödigt eftersom vi hade så bra koll på dem.
Andra halvlek så kommer ÖSK Söder ut med vind i seglen såklart efter att ha gjort det där sena rekryteringsmålet. Vi står upp bra fortfarande men de gör 2-1 och efter det får vi jaga. Vi är inte tillräckligt kyliga med bollen när lägena kommer.
Jag är lite besviken att vi inte håller oss ner till matchplanen som vi hade att straffa dem på ytan bakom. Vi är lite för omständiga och jag tycker att vi ska spela mycket rakare.
Vi gör ett par byten det blir lite bättre. Ibo kommer in och rör om lite i deras backlinje och är nära några gånger.
Sen har vi en kvittering inne som blir bortblåst för offside. Efter det är det något ströläge och en boll i ribban men vi har det inte riktigt i sista tredjedelen. Det är något vi får titta på inför resten av säsongen.
I övrigt en välspelad och rolig match där ÖSK drog det längsta strået. I min filosofi så är man aldrig värd någonting utan det är resultatet som är definitivt. Hade vi gjort 2-0 i första halvlek så hade vi troligtvis vunnit. Men de är lite bättre, lite vassare i sista tredjedelen än oss idag. Det räcker till alla tre poängen till ÖSK Söder.
För våran del är det bara att bryta ihop och komma igen. Vi får gratulera till ÖSK Söder till tre pinnar!
Inga kommande aktiviteter
| 24 dec | God Jul |
| 17 dec | Julklapp? |
| 9 dec | Anmälan öppen till SvampenCupen 2026! |
| 28 nov | Pizza på nyårsdagen? |
| 24 nov | Grattis! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera