Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
En otroligt förlösande, efterlängtad och viktig seger hemma mot IFK Eskilstuna. Vi har inte vunnit en match sedan Mjölby borta före midsommar. Det kändes i luften redan på uppvärmningen att det fanns en hunger och tro på seger idag. Vi tog kommando ifrån första spark och med lite flyt hade vi haft 1-0 redan på avspark.
Målen skulle dock trilla in så småningom. Första kommer på en hörna ifrån Pierre Hertin som hittar pannan på Haris Karahmet. 2-0 ska dröja en stund även fast vi hade flera lägen till mål på ytterligare fasta situationer och en del omställningar. Miran startar anfallet till det andra målet. Några kombinationer med Haris och Amar Bukva resulterar i att den senare bosniern får ett bra avslutsläge. Målvakten släpper retur och som gubben i lådan dyker just Miran upp och med kvalitet slår in returen.
2-0 in till paus var bra men viktigt härifrån var att hålla ihop försvarsmässigt. Andra halvlek började lite skakigt där vi hade svårt att hålla i bollen. Mittförsvaret med Jens Arrby och Samuel Kihlberg höll ihop det bra dock och lyckades rensa undan det som kom igenom. De båda gör en bra match rakt igenom både med och utan boll. Hela backlinjen bidrog till flera bra uppspel idag och Emil Nilsson fyllde på bra längs hela högerkanten.
3-0 kommer efter knappa timmen var spelad. Det skulle bli Haris andra mål för dagen. Ett smart spel snett bakåt i boxen ifrån Freddy Swartling gjorde att den bosniska tanken kunde trycka in den distinkt. Tio minuter senare skulle den andra bosniska anfallaren för dagen göra 4-0. Ett balkansamspel i boxen efter en omställning när Haris serverade Amar i sidled.
Bara två minuter efter detta gjorde IFK Eskilstuna ett reduceringsmål på ett hårt skott centralt i boxen. Lite oro kanske spred sig i laget vid detta tillfälle med tanke på hur säsongen har artat sig. Men när 5-1 kommer ifrån Sadde i minut 84 kändes det att vi skulle ro hem detta. Extra kul för Sadde att få göra sitt första A-lagsmål och hela truppen gläds med honom! Som kronan på verket skulle en till ung och fräsch kille ifrån våra egna led göra 6-1 före slutsignalen. Men vilket mål det är också! En omställning signerat hela vår ungdomsakademi. Debutanterna David Mokede, Idiris Mohammed och Charlie Ring kombinerade sig hela vägen ifrån egen planhalva. Det slutar sedan med att den sistnämnda chippar kyligt över målvakten och in i nät. Fantastiskt kul för Charlie som har tagit stora steg senaste veckorna!
Sången i omklädningsrummet efter var så obeskrivligt efterlängtat. Vi är en samling glada vänner igen! Några sista positiva ord ifrån idag så måste vi ge beröm till Sebastian Molnar i målet som stod för flertalet svettiga räddningar ute i fingertopparna.
Rynninge 6-1 IFK Eskilstuna
Mål: 1-0 Karahmet (16), 2-0 Miran (42), 3-0 Karahmet (58), 4-0 Bukva (68), 4-1 Mustafa (70), 5-1 Hussein (84), 6-1 Ring (90).
Laget:
Sebastian Molnar - Emil Nilsson, Jens Arrby (C), Samuel Kihlberg, Pierre Hertin - Freddy Swartling, Dennis Karbin, Miran, Etiandro Galeano - Amar Bukva, Haris Karahmet.
Inhoppare: Charlie Ring, Sadde, Rasmus Norén, Idiris Mohammed, David Mokede.
Inga kommande aktiviteter
| 31 dec | Gott Nytt År |
| 30 dec | Tack! |
| 24 dec | God Jul |
| 17 dec | Julklapp? |
| 9 dec | Anmälan öppen till SvampenCupen 2026! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera