Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Glad Lucia önskar vi ifrån Grenadjärvallen och meddelar ytterligare en spelare klar för 2021. En stjärngosse ifrån våra egna ungdomsled jag kritat på ett nytt kontrakt. Samuel Kihlberg är namnet som varit på fleras läppar sedan första kvalmatchen i Eskilstuna. Han hoppade in i en ovan position som anfallare och gjorde det viktiga 2-0 målet i slutminuterna på Tunavallen - bilden uppe till höger visar han med en samling glada vänner efter målet. Något som blev nyckeln till att gå in med större självförtroende i returen. Vi är glada att Samuel fortsätter även kommande säsong.
Kihlberg är i grunden en mittback men har under säsongen även fått göra en hel del minuter som defensiv mittfältare. Han är mogen i det fysiska spelet och Alexander Florén har därför utnyttjat honom väl i den positionen för att stabilisera framför backlinjen. När vi tar en pratstund med Samuel på självaste Lucia berättar han om säsongen som varit och hans speciella första mål i A-laget.
Ja Samuel, berätta lite om förra säsongen och kanske speciellt känslan efter målet i Eskilstuna?
- Förra säsongen var det mycket som var nytt, i princip ett helt nytt lag som skulle lära känna varandra både på och utanför plan. Jag tycker dock att vi gör det okej med tanke på omständigheterna. Mitt mål mot Eskilstuna var ju såklart otroligt skönt att få göra, speciellt när man spelar mittback till vardags. En skön känsla att få komma in som anfallare och sätta spiken i kistan måste jag säga.
Vad har du för tankar och mål inför 2021?
- För mig personligen är det att försöka få mer speltid och hoppas såklart att vi som lag ska kunna vara med och slåss om bättre platser i tabellen.
Vi önskar er en fortsatt trevlig söndagkväll och fin start på veckan. Nästa lucka i Rynninges julkalender öppnar vi senast på onsdag men denna gång är innehållet lika hemligt som det i klapparna under granen.
| Träning | 12 jan, 18:30 |
| Fysträning | 13 jan, 19:15 |
| Träning | 15 jan, 20:00 |
| Träning | 19 jan, 18:30 |
| Fysträning | 20 jan, 19:15 |
| 4 jan | Ny samarbetspartner |
| 31 dec | Gott Nytt År |
| 30 dec | Tack! |
| 24 dec | God Jul |
| 17 dec | Julklapp? |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera